avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate HostyB

Activitate HostyB

Răspuns la discuția Program de munca legal/ilegal
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Program de munca legal/ilegal
Cum am spus si in prima postare. in fiecare saptamana este diferit. De exemplu: Luni 18.00-21.30; Marti 11-21.30; Miercuri 18.00-21.30; Joi 7-15; Vineri 18.00-21.30; Sambata sau duminica 8-20. In fiecare saptamana, in una din cele 2 zile de weekend se munceste cate 12 ore.
Răspuns la discuția Program de munca legal/ilegal
Din cate stiu, s-au mai facut sesizari la ITM-ul local, fara niciun rezultat, explicatia fiind ca: datorita zilelor cu ture scurte, de 3.5 ore, nu se poate realiza norma saptamanala. Nimeni din colegii mei nu au contestat necesitatea muncii in weekend (12ore/zi, sambata sau duminica), pentru ca asa este profilul institutiei. Nemultumirea noastra consta in faptul ca cele 12 ore muncite sambata sau duminica nu se regasesc in zile libere in cursul saptamanii sau in timpul vacantelor, ele fiind considerate de catre angajator completare de norma. Deasemenea, putem beneficia de spor de weekend??
Buna ziua,
Sunt instructor de educatie la un liceu pentru copii cu deficiente. De cand m-am angajat mi s-a comunicat ca am dreptul la o singura zi libera pe saptamana pentru ca in cursul saptamanii avem ture scurte, de 3.5 ore si daca nu am lucra in weekend cate 12 ore nu ne-am face norma de 40 de ore. Exemplu: Luni 18.00-21.30; Marti 11-21.30; Miercuri 18.00-21.30; Joi 7-15; Vineri 18.30-21.30; Sambata 8-20; Duminica Liber. Norma este de 40 de ore, repartizate inegal. Intrebarea este: e ilegal sa dai o singura zi libera pe saptamana motivand ca, daca nu lucrezi in weekend 12 ore, nu-ti faci norma? Sau angajatorul este obligat sa faca programul de asemenea maniera incat sa fie respectat codul muncii. Va multumesc