avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate DanaCB

Activitate DanaCB

Buna seara,

Nu s-a inteles prea bine din ce am scris eu, nu este vorba doar de strangere fonduri exclusiv pentru salarizare.
Intrebarea este daca se pot obtine fonduri care sa acopere salarizari si/sau alte cheltuieli facute pentru functionarea asociatiei, pe langa fondurile obtinute pentru scopuri clar stabilite de la inceput.
Cred ca sunt nenumarate asociatii, fundatii care au angajati, nu doar voluntari care-si desfasoara activitatea in cadrul acestora. Acestia cum pot fi platiti? Asociatia este la inceput si nu cred ca, in prezent, sumele primite din 2% sa acopere salariul.
Ar trebui, cred, sa consult si Codul Muncii, pentru ca mi-ati spus ca pot fi angajata doar pe perioada determinata.
Totodata, as dori sa stiu la ce va referiti cand spuneti activitati economice.

Daca va este ma usor sa corespondam prin email, adresa mea este:
danabajenescu@gmail.com

Dvs. aveti sau va ocupati de o asociatie/un ONG sau sunteti avocat?

Va multumesc pentru disponibilitate!
Dana Bajenescu
Buna ziua,
As dori sa-mi spuneti daca o asociatie non-profit poate obtine fonduri pentru salarizarea un angajat, precum si alte cheltuieli diverse, care sunt necesare pentru functionarea optima si accesarea de fonduri si prin contactare directa a diverselor companii, colaborari cu alte fundatii/asociatii etc. De ex: computer, consumabile, eventual decont deplasari (daca este cazul) etc.
Eu am fost bolnava de cancer, acum mai bine de 9 ani, iar medicii care m-au tratat si in care am ramas cu o relatie excelenta, au constituit o asociatie oncologica si ar dori sa inceapa o colaborare cu mine, ca si salariata. In prezent, nu sunt angajata, iar pentru mine ar fi exact lucrul pe care am dorit sa-l fac de cand m-am vindecat, dar n-am avut ocazia. Nu beneficiez de ajutor social, pensie etc., sunt perfect vindecata si am lucrat pana in luna mai a.c.
Stim ca se pot face angajari, dar nu stim daca se pot accesa fonduri pentru salariu, inclusiv taxele datorate la stat, precum si alte pentru cheltuieli diverse, toate acestea fiind foarte atent si legal evidentiate in contabilitatea asociatiei.
Va multumesc mult pentru disponibilitate!