avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate Izabe

Activitate Izabe

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Am inteles ceea ce ati spus dar, poate nu m-am exprimat eu bine: copilul are deja un 1 implinit iar cei de la indemnizatii mi-au spus ca nu primesc stimulentul pe o diferenta de 13 zile (exceptand luna care nu sta sotul acasa) pana la implinirea copilului de 2 ani, el avand acum 1 an si 10 luni. Deci, revin cu intrebarea: primesc sau nu stimulent de insertie pe 13 zile avand in vedere ca ma intorc la servici cu 1 luna si 13 zile mai devereme?
Multumesc
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Buna ziua,
Asa cum am scris in mesaj, copilul implineste varsta de 2 ani pe 20 august iar eu incep serviciul pe 07 iulie in conditiile in care sotul nu va sta o luna acasa in crestere copil. Intrebarea mea era daca pentru diferenta de 13 zile mai primesc stimulentul de insertie.
Buna ziua,

Am optat pentru 2 ani crestere copil, pe 07 iulie incep munca iar copilul este nascut pe 20 august.
Incep munca cu 1 luna si 13 zile mai devreme in conditiile in care tatal copilului nu-si intrerupe serviciul pentru a sta o luna acasa cu copilul.
In acest caz, mai primesc o parte din stimulentul de insertie - pe cele 13 zile ?

Va multumesc anticipat