Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua,

Am optat pentru 2 ani crestere copil, pe 07 iulie incep munca iar copilul este nascut pe 20 august.
Incep munca cu 1 luna si 13 zile mai devreme in conditiile in care tatal copilului nu-si intrerupe serviciul pentru a sta o luna acasa cu copilul.
In acest caz, mai primesc o parte din stimulentul de insertie - pe cele 13 zile ?

Va multumesc anticipat
Deoarece ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani veti primi stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an.
Buna ziua,
Asa cum am scris in mesaj, copilul implineste varsta de 2 ani pe 20 august iar eu incep serviciul pe 07 iulie in conditiile in care sotul nu va sta o luna acasa in crestere copil. Intrebarea mea era daca pentru diferenta de 13 zile mai primesc stimulentul de insertie.
1. Iar eu v-am raspuns ca nu veti beneficia de stimulentul de insertie decat dupa ce implineste copilul 1 an (asa spune legea).

2. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, la art.7(2), spune ca stimulentul de insertie se acordă după cum urmează:

- pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la varsta de 1 an dacă acestea obțin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

- pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la varsta de 2 ani dacă acestea obțin venituri supuse impozitului, după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani.

3. - Iar Normele de aplicare a OUG 111/2010 precizeaza, la art.12(6), ca in cazul in care persoana care a solicitat concediul pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani realizeaza venituri profesionale inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se va acorda numai dupa implinirea de catre copil a varstei de un an.

- Dvs. va incadrati in aceasta precizare.

Am inteles ceea ce ati spus dar, poate nu m-am exprimat eu bine: copilul are deja un 1 implinit iar cei de la indemnizatii mi-au spus ca nu primesc stimulentul pe o diferenta de 13 zile (exceptand luna care nu sta sotul acasa) pana la implinirea copilului de 2 ani, el avand acum 1 an si 10 luni. Deci, revin cu intrebarea: primesc sau nu stimulent de insertie pe 13 zile avand in vedere ca ma intorc la servici cu 1 luna si 13 zile mai devereme?
Multumesc
1. - Cred ca dvs. nu cititi cu atentie raspunsurile date si reveniti de atatea ori cu aceeasi intrebare.
- Va recomand sa reciti, cu atentie, toate raspunsurile de pana acum.

2. Am scris in raspunsul anterior (la pct.3):
...in cazul in care persoana care a solicitat concediul pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani realizeaza venituri profesionale inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se va acorda numai dupa implinirea de catre copil a varstei de un an.

3. - Dvs. ati solicitat CCC pana la varsta de 2 ani, ati reluat activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (ultima luna fiind rezervata tatalui copilului) si veti benficia de stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an.

- Asadar nu puteti beneficia de stimulentul de insertie pe perioada celor 13 zile deoareca acestea fac parte din perioada in care copilul nu a implinit 1 an.