Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie 2016

Buna. Daca fiica mea implineste 2 ani in decembrie 2016, iar sotul nu isi va lua ultima luna "concediul tatalui", pentru a beneficia de stimulentul de insertie cand ar trebui sa ma intorc eu la munca?
Stimulentul se acorda pana implineste fetita 3 ani chiar daca am optat pentru concediul de crestere a copilului pana la 2 ani?
In octombrie 2016 , trebuie sa reveniti la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la varsta de 3 ani.

Art. 7 OUG 111/2010
(1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului potrivit art.3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).
(2) Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2).
1. Daca reluati activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 3 ani, indiferent daca tatal intra sau nu cel putin o luna in CCC.

2. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC), si nu a intrat cel putin o luna in CCC, dvs. veti primi stimulentul de insertie numai pana implineste copilul 2 ani si 11 luni.
- Daca tatal intra in CCC, pe acea perioada dvs. nu beneficiati nici de indemnizatie pentru CCC nici de stimulentul de insertie.