avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate lofnan

Activitate lofnan

As dori sa aflu cum se calculeaza impozitul pe venitul din chirii (persoana fizica) incepand cu 1 ianuarie 2018. Multumesc
Răspuns la discuția Zona de protectie bloc
mersi
Buna ziua, locuiesc intr-un bloc cu parter comercial unde functioneaza un restaurant. Acum suntem in procedura infiintarii asociatiei de proprietari. Acest restaurant are si terasa amenajata pe exteriorul blocului in jurul acestuia. As dori sa aflu daca aceasta terasa este amplasata inclusiv pe zona de protectie (care stiu ca este de minim 0.5m in jurul blocului) care este spatiu comun si daca se poate lua in discutie o eventuala chirie pe acest spatiu. Multumesc.
Multumesc de raspunsuri
Ca sa clarific, titlui executoriu permite practic fortelor de ordine sa sparga usa apartamentului adjudecat (in caz ca nu sunt pus in posesie de buna voie).

Dar aceasta hartie le permite sa sparga usa chiar daca acesata duce si intr-un alt apartament care nu face obiectul dosarului? Nu poate fi socotita ca invadare a proprietatii private? As vrea sa imi fie clar ca sa nu creez complicatii intr-un caz si asa destul de complicat deja.

La intocmirea raportului de evaluare in vederea executarii silite, evaluatorului nu i s-a permis accesul asa ca a fost facut conform a ce a gasit in cf fara a putea intra nici macar in scara blocului. In cf sunt doua apartamente, insa debitorii le-au unit creand o singura unitate locativa (fara autorizatie de construire sau alte documente) - am aflat asta din spusele vecinilor.

Buna seara,

Am adjudecat un apartament prin executare silita. Imobilul este inscris in CF pe numele meu. Actul de adjudecare a fost investit cu titlu executoriu. Debitorii poseda mai multe imobile si evacuarea se poate face inclusiv in perioada de iarna. Accesul apartamentului adjudecat nu mai exista pentru ca acesta a fost alipit unui alt apartament de pe acelasi palier (apartinand acelorasi debitori), iar accesul celor doua apartamente este comun.

In acest caz, cum va decurge procedura de evacuare?

Multumesc
As dori sa aflu ce se intampla cu cautiunea in cazul in care eu sunt adjudecatar si executarea este contestata?

Multumesc