avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1526 soluții astăzi
Forum Activitate ca.ssandra

Activitate ca.ssandra

Răspuns la discuția DIVORT DIN STRAINATATE
Buna ziua, am si eu niste intrebari si va rog mult, daca puteti, sa ma ajutati:

1. de ce e nevoie de certificatele de nastere in original sau in copie legalizata? E ceva specific pentru divortul prin comun acord? (pentru ca cu am vorbit cu o prietena care a divortat tot asa, din strainatate, si nu mi-a zis ca ar fi nevoie de copii legalizate dupa certificatele de nastere)

2. unde se legalizeaza copia dupa permisul de sedere? In tara unde am resedinta sau in Romania (ca mi-ar conveni mai bine sa-mi legalizeze mama o copie la notariat in Romania, ca aici ma costa minim 30 de euro)? Sau nu conteaza, si se poate legaliza copia oriunde?

3. eu nu am trimis in tara copie legalizata dupa permisul de sedere (nu am stiut ca asa trebuie), ci o simpla copie color a permisului de sedere, pe care mi-a dat-o mama la traducator autorizat si apoi la notar si mi-a facut traducere legalizata a permisului de sedere. Ar putea sa fie ok si asa, sa accepte judecatorul doar cu traducere legalizata dupa permisul de sedere?

4. ma poate reprezenta mama mea la divortul prin acord, daca ii fac procura autentificata aici la Consulat? Daca da, stiu cei de la Consulat ce sa scrie in procura sau trebuie sa o fac eu si sa scriu ca o imputernicesc pe mama sa ma reprezinte la depunerea actiunii si judecarea procesului de divort de comun acord? (stau ff prost cu banii, ca am ramas fara munca aici si nu imi permit un avocat)

5.cat dureaza pana se obtine hotararea de divort si daca mi-o poate trimite mama asa sau mai trebuie facut ceva la ea, legalizata sau tradusa sau altceva?

Va multumesc foarte mult si va rog sa ma ajutati!!!