avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_

Activitate catalin_

Răspuns la discuția cerere in revendicare
Avocatul imi da 50% sanse sa castig. Vi se pare corect?
Răspuns la discuția cerere in revendicare
toata lumea zice ca am castig de cauza.
Va tin la curent cu evolutia procesului.
Oricum nu m-ar surprinde sa am surprize ca in tara asta ti se poate intampla orice.
Ma bazez pe avocat.
Răspuns la discuția cerere in revendicare
Cea care revendica devine proprietara de la moartea tatalui ei, sau de cand obtine titlul de mostenitoare?
Ca titlul de mostenitoare nici acum nu-l are. Trebuie sa-l anuleze pe cel al bunicului.
Mai pe romaneste care titlu e mai vechi? Al meu sau al ei?
Oricum ea cere acum sa se constatate nulitatea certificatului de mostenitor al bunicului si compararea de titluri, deci nu a fost declarat nul inca cel pe care m-am bazat eu cand am cumparat.
Nu ii este imputabila asteptarea asta de 2 ani?
Răspuns la discuția cerere in revendicare
Art.10 (1) Când cineva, împărtăsind credinta comună si invincibilă, a crezut că o persoană are un anumit drept sau o anumită calitate juridică, instanta judecătorească, tinând seama de împrejurări, va putea hotărî că actul încheiat în această eroare va produce fată de cel aflat în eroare aceleasi efecte ca si când ar fi valabil, afară însă de cazul când desfiintarea lui nu i-ar pricinui nici o pagubă.
(2)Eroarea comună si de neînlăturat nu se prezumă.
(3)Dispozitiile prezentului articol nu sunt aplicabile în materie de carte funciară si în orice alte materii în care legea reglementează un sistem de publicitate.

Cum dovedesc eu ca am fost in eroare comuna?
Eu m-am bazat pe acte autentice si pe notar cand am cumparat.
Poate mostenitoarea sa nege ca am fost in credinta comună si invincibilă?
Răspuns la discuția cerere in revendicare
Adica ea poate sa inscrie in c.f. inainte sa se pronunte vreo hotatare la cererea in revendicare?
Răspuns la discuția cerere in revendicare
adica?
ce spune art 26?
Răspuns la discuția cerere in revendicare
Multumesc mult my friend.
Ma bucur ca in sfarsit ati inteles care era problema.
Am 2 ani deja de cand detin garsoniera si prima infatisare e la sfarsitul lunii
Răspuns la discuția cerere in revendicare
desi actele pe care s-a facut actul de vanzare-cumparare cu mine indica exact contrariul pentru ca sezinara nu cred ca a stiut ca i-a murit tatal si s-a bagat bunicul ei care a ascuns notarului ca ea exista.
Răspuns la discuția cerere in revendicare
eu din toata treaba asta inteleg ca cel care mi-a vandut avea 0% din mostenire, iar cea care revendica avea 100% din mostenire. Asta e problema.

Răspuns la discuția cerere in revendicare
Multumesc f mult pentru raspunsuri.
O sa ma mai interesez si eu.
Va tin la curent.
Daca mai are cineva vreun sfat este bine-venit.
Eu sunt sigur ca undeva e ceva in neregula, pentru ca altfel nu aveam cum sa ma trezesc cu asa-ceva la usa.
Si asta s-a intamplat sigur inainte sa cumpar eu.