avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate ioanacristina60

Activitate ioanacristina60

"numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii." adica? ce inseamna asta din punct de vedere legal? ce prejudicii grave pot aduce eu ca muncitor necalificat?
Eu am avut grad de handicap cand eram minora. Cand am devenit majora am primit o instiintare ca daca doresc sa continui trebuie sa ma duc la adulti. Am depus cerere ca fiind majora si putand sa iau decizia asupura acestui lucru doresc sa nu merg sa depun dosarul la adulti deoarece ceea ce aveam eu ca si copil la gradul I nu se incadra legal nici macar la gradul III. Am informat deci. Si de acolo mi s-a spus ca daca nu ma prezint in maxim 2 luni dosarul meu va fii inchis si nu voi mai beneficia de acest drept,nu voi mai primii banii.
Mentionez ca am avut gradul de handicap I in perioada in care eram minora din cauza unei hipoacuzii minore si pentru rezolvarea unei malformatii. Am rezolvat problema si am ramas doar cu o usoara hipoacuzie (neavand alta boala severa care sa poata fi bagata in gradul de handicap). Astfel,ajunsa minora am decis sa ma retrag si sa nu mai doresc acest grad ,sa nu ma mai prezint la comisie etc.
De ceva vreme am auzit ca actele mele sunt in continuare duse si valabile ( eu neprimind nici o indemnizatie de persoana cu handicap,ajutor sau alte lucruri cuvenite in acest caz) si nu am semnat nici un act ca as dori asa ceva,nu am mers la comisie etc. Persoanele care mi-au spus ca actele mele sunt duse in continuare sunt oameni de incerede : medici,persoane care lucreaza la comisie.
Am cerut astfel sa mi se elibereze de la Casa de Sanatate un document in care sa mi se arate tot ce am beneficiat eu de la ei in ultimii 8 ani( trimiteri,interventii,medicamente). Am primit un teanc de hartii foarte mic in care sunt trecute sumar lucrurile de care am beneficiat plus altele de care eu nu am avut parte (gen arsuri,pneumonii etc). Insa nimic referitor la gradul meu de handicap si in nici un caz toate lucrurile de care am beneficiat.
Ce sa fac? Cum pot afla in ce stadiu e dosarul meu si mai ales de ce am beneficiat si de ce nu am beneficiat ( detaliat )? Cum pot vedea daca am grad de handicap fara voia mea si ce pot face?
va multumesc!
mentionez ca nu se doreste sa mi se aprobe concediu fara plata pentru redactarea si sutinerea licentei. Din ce m-am informat eu in codul muncii se precizeaza ca angajatorul are dreptul sa respinga cerere doar daca "absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii". Ce inseamna asta mai exact ( exemple)? Pe durata acestui an Directorul a aprobat deja vreo 10 concedii fara plata , nu pentru studii ci pentru ca oamenii doreau sa plece din tara etc.Concediul meu nu doreste sa-l aprobe sub nici o forma.Am tot incercat 2 luni sa argumentez,sa aduc adeverinte si acte doveditoare ca urmez cursurile si sunt an terminal.
De asemenea doresc sa intreb daca angajatorul are dreptul de a chema muncitorul la servici sambata/duminica precum si zile liber din punct de vedere legal si sa ii acorde doar un bon de 10 lei pe care apoi sa il impoziteze (fara plata de ore suplimentare etc).