avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate camelia87

Activitate camelia87

huh, samsar de meserie? nu cunosteam termenul pana m-am decis sa imi iau si eu o masina ieftina pe care sa o pot conduce cu lamaile in geam. Am cumpara-o de la un nene, pe talon era proprietar o firma si pe spatele talonului scria ca e instrainatata catre cel de la care am luat-o. m-am speriat cand am auzit ca trebuie musai sa o incriu la politie pe numele meu iar taxa era enorma si am vandut-o. oricum, trebuie sa ajung la adm financ pt a 2-a oara. le-am explicat celor de la ghiseu , era o tanti irascibila...putea sa ma informeze, sa ma indrume cum sa procedez. ideea e ca au trecut 4 luni de atunci, mi-e sa nu imi dea vreo amenda.

Dl Jane a inteles ce vreau sa spun:"> . Dar am informat vechiul proprietar si i-am zis ca o vand pentru ca m-a mintit, mi-a zis ca pot merge cu ea asa ca mi-a dat talonul indoit sa nu vad ca era trecut pe spatele talonului intrainat catre, l-am rugat sa ma ajute si m-a amanat de nu imi mai raspundea la telefon. intr-un final mi-a raspuns cand deja o vandusem sa ii zic ca habar nu aveam ca trebuia sa fac copii dp acte si mi-a zis ca nici el nu mai are. dar nu pot face o cerere ..o solicitare la adm financiara sa imi dea ei copie ca doar asa am inregistrat-o.

Va rog sa ma ajutati! Am vandut o masina in luna martie, act de vanzare cumparare si am fost in aceasi luna sa o scot din evidenta de la adm. financiara. Am doar copia dupa buletin a cumparatorului si actul de vanzare cumparare. Nu am stiut ca trebuie sa fac si copie dupa cartea masinii si toate actele in original i le-am dat cumparatorului. Am vrut sa scot fiscalul sa nu mai fie masina pe numele meu si sa o scot din evidenta mea . Nu mai dau de cumparator si au trecut ceva luni de zile. Ajutati-ma cum sa procedez. Masina am cumparat-o de la cineva era trecuta pe numele lui eu doar am mers la adm fin sa platesc impozitul in luna in care am cumparat-o si apoi urma sa o trec pe numele meu doar ca fiind incepatoare habar nu aveam ca taxa e asa mare si m am info ca legal am voie doar 30 zile de cand o inscriu la adm ..e termen sa merg la politie sa platesc taxa aceea mare asa ca am vandut-o . Va rog ajutati-ma! platesc amenda acum, cum pot sa o scot de la adm financiara, cei de acolo mi-au zis sa fac rost de copie dupa cartea masinii dar nu am