avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinaMo

Activitate CatalinaMo

:) dumneavoastra vorbiti cu o persoana care a ajuns la olimpiade nationale si are peste 6 ani de facultate :). Putin respect, nu aduceti jigniri unui om cand habar nu aveti cu cine vorbiti. Nu ati inteles absolut deloc mesajul meu.
M-am lamurit. Ma adresez unui avocat.

Cu respect,
Catalina
Buna ziua,

Am nevoie de putin ajutor. In momentul de fata, in invatamant se practica acele "bareme de corectare" comuniste care incurajeaza fraudele (metoda de rezolvare este stiuta doar de cei care fac baremele si poti "pica" pe aceasta metoda doar accidental sau daca ai fost "pregatit" de catre unul din profesorii care fac subiectele/baremele) si descurajeaza creativitatea concurentilor, mai ales la concursurile de admitere.

Care sunt modalitatile prin care se poate obtine o modificare a legislatiei astfel incat institutiile de invatamant sa fie obligate sa evalueze la fel solutii corecte pentru acelasi subiect de examen (de exemplu la matematica), chiar daca in barem este trecuta o singura solutie, in conditiile in care nu se precizeaza metoda prin care se doreste rezolvarea exercitiului? Eventual Institutia de Invatamant sa poata fi trasa la raspundere pentru asemenea discriminari.

Exista vreo astfel de lege? Se poate crea vreo petitie? Cum? Exista vreo institutie care ma poate sustine in modificarea legislatiei?

Va multumesc pentru ajutor,
Catalina