avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela99

Activitate Mirela99

Răspuns la discuția Divort - infidelitate
Asta inseamna ca si eu il pot lua pe copil cand vreau in Scotia, fara sa am nevoie de acordul ei, nu? Asta, atata timp cat inca nu am depus acetele de divort.

Copilul e foarte atasat de mine, iar mama lu daca o sa vrea si tine la familie si la copil, ne poate urma, asa cum aveam stabilit de la inceput, sau gresesc?
Răspuns la discuția Divort - infidelitate
Am inteles..
Dar daca i-as aduce aici pe amandoi (copilul si mama lui), de buna voie, si sa ii spun aici ca am aflat ce face ea in tara, si divortam in Scotia?
In felul asta nici ea nu ar putea sa ia copilul in Romania fara acordul meu.
Si ar fi nevoita cumva sa aleaga.
Eu nu as vrea deloc sa aiba ea autoritatea parinteasca exclusiva asupra copilului si am motive intemeiate pentru asta, caci stiu ca mai demult planurile ei erau sa plece in Italia, eventual singura, nu-i pasa de familie, de copil, nici nu o sa-l mai dea la gradinita, mama ei e invarsta...
Sunt absolut de acord sa vada copilul cand vrea si cat vrea dar sa nu ma impiedice sa am copilul aici la mine. Ca deja a distrus tot, de ce sa distruga si copilul..? Eu pot sa-i ofer o situatie materiala buna, si va fi si sora mea care m-ar putea ajuta temporar cu copilul.
Sa merg in instanta?
Buna ziua, am o problema si va rog daca puteti sa ma ajutati
Sunt inselat de sotie, am dovezi, conversatii pe skype, poze, de toate, ea nu stie inca ca am aflat.
Avem si un copil de 5 ani.
Eu momentan lucrez in Scotia, iar ea lucreaza in Romania, in timp ce copilul locuieste la tara la bunici deoarece ea nu accepta sa stea acasa cu copilu oricat am insistat, iar eii intretineam inca cateva luni ca mai apoi sa-i aduc aici in Scotia. Cel putin acesta ne era planul la inceput.
Acum, fiindca am aflat nu pot tolera asta si as vrea sa dau divort de ea, insa problema este copilul. Am inteles ca fara acordul mamei nu pot sa-l iau la mine in Scotia. Ce ma sfatuiti? As vrea sa-mi continui lucrul aici si sa am si copilul cu mine.
Am dovezi si certitudinea ca ea nu e responsabila cu copilul si chiar dupa divort ea l-ar lasa tot lui maica-sa s-a-l creasca.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat.