avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate enache_nicolae

Activitate enache_nicolae

efectiv le-am demontat cu buna stiinta,punandu-le in portbagajul unui alt autoturism,autoturism care sa vandut unor cetateni din republica Moldova,in portbagajul masinii cu pricina erau nista bagaje plus butelia de gpl,nu ne-am dat seama pe moment si am uitat de ele,ocupandune cu vanzari de autoturisme avem mereu cate un sofer ..care conduce masinile expuse catre vanzare,cat despre cel care mi-a vandut autoturismul am declarat ca dansul nea dat masina cu nr rosii ...apoi despre acea asigurare nu am stiut ca este falsa,neavand posibilitatea de a o verifica la fel cum se verifica cele de Olanda sau Bulgaria,sau Anglia spre exemplu online....nu obisnuim sa circulam alandala,masina am achizitionata pe data de 12.11.2014 dand un autoturism inmatriculat la vecini nostri in BG pe numele sotiei si suma de 700 euro,valoare totala undeva la 3100 3200 euro ...nu eram nebuni incat sa aruncam acea suma la gunoi si sa ne mai alegem si cu dosar penal ...
buna ziua,in primul rand doresc sa va multumesc tuturor anticipat pentru raspunsuri.
Pe data de 21/11/2014 eu impreuna cu sotia mea ne deplasam pe ruta Pasca-Buzau-Giurgiu-Ruse(bg)pentru a inmatricula o masina propietate personala,in Buzau am fost opriti de catre un echipaj de la rutiera,dupa un control efectuat de catre acestia,ne-au solicitat sa ii insotim la politie,acolo dansii ne-au adus la cunostinta faptul ca autoturismul inmatriculat pe Italia are asigurarea falsa si ca acest autoturism nu are drept de circulatie pe teritoriul Romaniei,masina nu este radiata,nu este data ca fiind furata,noi nu am stiu de asigurare,o banuiam fapt pentru care ne duce-am la inmatriculare in Bulgaria,ori masina aceatsa este inmatriculata intr-o tara stat membru al uniunii Europene,dc nu are drept de circulatie pe teritoriul Romaniei,in cauza sa intocmit si un dosar penal si sau retinut permis placute de inmatriculare si actele masinii,primind dovada fara drept de circulatie....maine totusi o sa mergem la parchetul de la Buzau pentru a inainta totusi o cerere pentru a primi maca drept de circulatie!totusi as dori sa pricep faza cu dreptul circulatiei..va multumesc inca o data .#-o
da,este o situatie destul de dureroara,masina a avut numere provizorii scoase,la momentul identificarii in trafic inca erau valabile,dar noi le-am pierdut si fara placute am zis ca este ok sa ne indreptam catre vama cu acele placute de italia care aveau acea asigurare valabila pentru a inmatricula autoturismul...si de acolo acuzatia de art.334 alin.4
buna ziua,vroiam sa va intreb,nu se poate cere in instanta acest drept,sau rejudecarea dosarului ce stiu eu ca sa nu fiu nevoit sa astept acesti 3 4 ani pana sa pot sustine examenele de conducere,va multumesc.
buna,pana aici am inteles,dar ca sa fie condamnata,ar trebui totusi sa se dovedeasca ca sotia mea a prelucrat acea asigurare si sa folosit cu buna stiinta de ea,
bun va multumesc,ce ar putea pati sotia in cel mai rau caz din toata povestea asta ,imi cer scuze ca tot va sacai cu intrebarile dar nu stim care sunt riscurile pana la final...ea neavand decat 2 amenzi pentru viteza ... ar fi posibil sa i se anuleze permisul ?multumesc
da,inclusiv pentru uz de fals
bun,va multumesc pt. promptitudine si pt. raspunsuri,dar in acest caz sotia nu a stiut ca acele fo a4 erau false,totusi nu a fost un accident nu a fost nimic ...ar trebui totusi sa ii fi dat dreptul de circulatie pana la solutionarea anchetei,in definitiva ce anume risca din toata aceasta poveste ?INCA O DATA VA MULTUMESC ENORM
buna seara,mai zilele trecute am achizitionat un autoturism,in momentul achizitionarii intermediarul de la care am cumparato avand un parc auto nea inmanat documentele autoturismului,respectiv,carte si certificat,autoturismul fiind inmatriculat in Italia,bun pe autoturism erau montate placute provizorii,am luato am plecat acasa etc.La cateva zile dupa am facand ordine prin masina am gasit o asigurare cu tot cu contract in perioada de valabilitate,am demontat placutele provizorii si am plecat catre Giurgiu ca sa o inmatriculam in BG.(datorita taxei la noi extrem de mare)in mun.Buzau am fost opriti de catre un echipaj de politie rutiera care ne-au rugat sa ii insotim la sectie pentru ulterioare verificari,La sectie sa constatat ca polita RCA este falsa,in cauza i sa intocmit sotiei mele dosar penal petru uz de fals,conducerea unui autoturism neinmatriculat si fara drept de circulatie pe drumurile publice,ne-au fost retinute placutele de inmatriculare,certificatul autoturismului plus permisul sotiei eliberandui dovada fara drept de circulatie,acum noi vrem sa mergem marti la Parchetul de pe langa judecatoria Buzau sa solicitam o dovada cu drept de circulatie (daca ma exprim corect)si am vrea sa stim ce poate pati sotia in acest caz si cand ar putea intra din nou in posesia permisului de conducere,Va multumesc si orice raspuns pentru noi poate conta enorm.Multumesc
buna ziua din nou,tin sa va multumesc pentru raspunsurile ferme si rapide oferite,din pacate de ce imi era teama nu am scapat...si anume de faptul ca trebuie sa astept 3 ani si 4 luni ...si cred ca alta solutie ca sa pot sustine aceste examene nu exista din punct de vedere legal,alta infractiune cu siguranta nu o sa mai fac....am o familie si o iubesc,fapt pentru care nu vreau sa o mai supun unei astfel de experiente....va multumesc inca o data