avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate Ginasoare

Activitate Ginasoare

Răspuns la discuția Teren vandut de 2 ori
Eu in situatia de fata ce mai pot face, fiindca m-au costat actele plus costul terenului care nu este o suma mica?
Dar completez inca odata ca am mai verificat si ieri la OCPI si nu exista 2 carti funciare pe acest teren.
Va trimit exact cum scrie la ultima obligatie a cumparatorului din contractul anterior din 2009:
"Cumparatorul, va lua sau va dispune sa fie luate toate masurile necesare in vederea intocmirii documentatiei cadastrale, prezetandu-se in acest sens la OCPI, si va face toate operatiunile necesare inscrierii prezentului Contract de V-C in Cartea Funciara, asumandu-si orice risc ce ar rezulta din neconcordantele cu privire la teren"
Asa ca nu notarul a transmis actul la Cadastru ci cumparatorul trebuia sa faca acest lucru.
De asemenea inainte de cumparare am fost si am vazut terenul care era necultivat asa ca nici nu m-am gandit la aceasta situatie .
Răspuns la discuția Teren vandut de 2 ori
Eu in 2013 am cerut de la OCPI un certificat de sarcini pentru acelasi teren si propietar era cel care mi-a vandut( care vanduse si in 2009) si l-am depus la Judecatorie.
Nu exista 2 carti funciare fiindca terenul este bine identificat.
Răspuns la discuția Teren vandut de 2 ori
In 2009 nu sa transmit la OCPI contractul incheiat la notar, am verificat foarte bine inainte de a cumpara terenul la OCPI cerand si un certificat de sarcini. Nu sunt 2 carti funciare pe acel teren fiind bine identificat.
Problema este ca in contractul de vanzare la notar in 2009 nu specifica ca notarul sa transmita acest contract la OCPI ci propietarul. Propietarul din 2009 nu dus actul la OCPI ci la Primarie si de aici apare problema ca cei de la cadastru nu au stiut de tranzactia din 2009.
Răspuns la discuția Teren vandut de 2 ori
In 2009 nu sa deschis o alta carte funciara fiindca la tribunal mi sa cerut un certuificat de sarcini de la OCPi si figura propietarul de la care am cumparat in 2013 ( acelasi care a vandut si in 2009). Situatia a aparut datorita faptului ca propietarul din 2009 nu a inregistrat actul de Vanzare la OCPI ci doar la depus la Primaria locala.
Intreb daca pot cere anularea actului de vanzare cumparare din 2009 fiindca cel care a cumparat nu si-a indeplinit obligatia de a face toate demersurile necesare pentru a depune actele la OCPI si de aici a aparut situatia de a fi vandut a doua oara.
Răspuns la discuția Teren vandut de 2 ori
In contractul la notar una dintre obligatiile cumparatorului era sa faca toate demersurile pt.inregistrare la OCPI. Ceace el nu a facut si de aici nu apararea terenul tranzactionat.
Răspuns la discuția Teren vandut de 2 ori
Din pacate la solicitarea mea de inregistrare in evidenta fiscala a respectivului teren, Primaria nu a dorit sa faca aceasta operatie fiindca avea Contractul anterior facut la notar cu prin mandatar(2009) pe acelasi Imobil cu data anterioara hotararii mele judecatoresti(2013).
Precizez ca in cartea funciara m-am inscris eu cu hotararea judecatoreasca si anterior era trecut propietarul care a vandut de 2 ori.
Cum pot trece acest teren si la Primarie in propietatea mea fiindca mi se refuza acest drept.
In contractul facut la notar noul proprietar era obligat sa faca toate demersurile necesare pt.a-l inscrie la cadastru si publicitate imobiliara, dar nu a facut acest lucru si nu figura ca si propietar in CF si de aici a creeat posibilitatea de a fi vand inca o data.
Am cumparat un teren extravilan prin hotarare judecatoreasca , la judecatorie mi sa cerut sa depun certificat de sarcini de la Cadastru si Publicitate Imobiliara, in acest certificat era specificat ca nu exista drepturi reale sau sarcini care sa greveze imobilul cumparat ( deci nu exista precizata o alta tranzactie anterioara pe acelasi teren , propietar era cel care mi-a vandut terenul)
Aceasta hotarare am depus-o la Cadastru Si Publicitate imobiliara si am primit inscrierea in Registrul Digital de Transcriptiuni si Inscriptiuni Imobiliare.
Cand am solicitata la Primarie inregistrarea in evidenta fiscala a imobilului am primit o negare fiindca la Primarie exista un alt contract de Vanzare-Cumparare anterior facut la notar prin mandatar pe acelasi imobil.
Precizez ca cumparatorul anterior nu a depus actele la Cadastru si Publicitate Imobiliara cum era precizat in sectiunea obligatii ale cumparatorului in actul de V-C notar ceace a dus la vanzarea de 2 ori a celuasi teren de primul propietar.
As dori sa stiu daca pot ramane cu terenul ( conform Legii 7/1996 a Cadastrului si Publicitate imobiliara propietar e cel care face inscrierea in aceasta evidenta).