avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1368 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela132

Activitate Ionela132

Buna ziua,
Am un PFA ca traducator autorizat, mi-am inceput activitatea pe 1 Noiembrie 2013, si mi-am platit toate contributiile, insemmnand casa de pensii, CAS.
In acest moment, nu sunt insarcinata , dar intentionez anul viitor sa am un copil si as dori sa stiu, in prealabil, daca pot beneficia de concediul de maternitate, de 2 ani.
De curand, am aflat ca ar trebui sa platesc o contributie de 0,85%, separat de ceea ce platesc deja catre CAS.
Chiar astazi, am fost la renumita institutie, mai sus mentionata, unde o doamna foarte "draguta" mi-a spus ca nu pot sa platesc acea contributie pentru concedii medicale pentru ca venitul net estimat pe 2014 este de 1200 RON, asta insemnand 100 lei pe luna.
Dar imi mai spune ca pot benefecia de concediu de maternitate si ca astea sunt doua lucruri diferite.
Mentionez ca platesc 756 RON catre CAS, pe trimestru, conform deciziei de impunere 260, si ca in declaratia 600 privind venitul asigurat la sistemul public de pensii, am 805 RON pe fiecare luna a anului, ca venit baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale.
Prin urmare, eu nu mai inteleg nimic.
Trebuie sa realizez venituri mai mari ca sa beneficiez de concediu de crestere copil?
Va rog, daca puteti sa ma lamuriti cu aceasta chestiune.