avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate oprescu_iulian

Activitate oprescu_iulian

Procesul verbal are o data. Instiintarea de plata nu are un termen limita.
Buna ziua,

Ieri seara am primit o amenda pentru perturbarea linistii publice. Eram in parcarea unui magazin, parcare ce era goala impreuna cu un prieten. Ascultam muzica la radioul masinii. In scurt timp si-a facut aparitia o masina de politie si un agent foarte binevoitor care a binevoit sa ne inmaneze cate o amaneda de 200 de lei pentru perturbarea linistii publice. Sincer sa fiu nu stiu pe cine am deranjat, avand in vedere ca eram la marginea orasului in parcarea unui magazin si muzica nu era nicidecum la maxim. Trecand cu vedera toate acestea, agentul ne-a scris procesul verbal, ne-a inmanat instiintarea pe plata insa pe aceasta nu este precizat termenul limita pentru plata amenzii. L-am intrebat care este termenul limita iar acesta mi-a dat de inteles ca 30 de zile sau poate mai mult. Nu imi este foarte clar ce trebuie facut. De asemenea in procesul verbal scrie ca nu trebuie platita in 48 de ore. As dori sa stiu ce sanse as avea daca as depune contestatie si ce ar implica asta, nu am mai primit o amenda in viata mea. De asemenea as vrea sa stiu ce se poate intampla daca nu o platesc, si pana la ce data as putea sa platesc doar 200 de lei. Multumesc anticipat!