avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate matachemacelaru

Activitate matachemacelaru

Răspuns la discuția despre programul de lucru
eu v-am inteles opiniile,dar cum este sa afli cum vei lucra peste o saptamana inainte cu 2 zile?nu stii niciodata care va fi programul de lucru sa mergi si tu la un medic,cum in ziua de azi se fac programari cu saptamani inainte.ce ziceti ati putea sa lucrati ca un robot?psihic esti terminat.nimeni nu-i intraba nimic caci sunt sigura ca in caz de un control ei sunt acoperiti cu pontaje fictive.nu este vorba de volum de lucru foarte mare ,doar stai ca boul 11 ore sa-ti intre 15 -20clienti.nu tu masa nu tu toaleta pe nimeni nu intereseaza,si daca ceilalti colegi doar maraie pe la colturi ce ai putea face de unul singur?
Răspuns la discuția despre programul de lucru
poate ca asa este dar celelalte case de schimb cum lucreaza la fel cum am lucrat si noi pana in urma cu un an?la ei nu se aplica legea? lucrati si voi o zi 6 ore,a doua zi 11 ore iar 6 si tot asa .se da un liber pt sambata lucrata.mai sunt si alti angajatori care nu fac socoteala la ore,dar probabil ca angajatorul nostru s-a gandit sa si stam nr, de ore pt mizeria de salariu pe care o primim.nu se realizaza nimic cu acest program doar be chinuie pe noi care avem o varsta si nu mai gasim de lucru in alta parte
X-(angajatorul modifica programul de lucru zilnic,si saptamanal .Am contract de munca de 8 ore zilnic de14 ani programul a fost de 6 ore in 2 ture o sambata da una nu .de un timp,sub pretextul ca ITMnu le mai da voie sa ne plateasca 8 ore si sa muncim 6,saptamanal ni se comunica programul de lucru,valabil o saptamana,apoi alt program.in fiecare zi lucram un alt nr. de ore astfel ca sa facem cele40 de ore sapt.Ni se schimba si punctul de lucru.Vorbesc de ocasa de schimb valutar,nu va viner sa credeti,parca suntem sclavi pt minim pe economie.Nici nu mai sti la ce ora te duci a doua zi la munca .E posibil sa faca cum vor ?