avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Bolo77

Activitate Bolo77

Răspuns la discuția Camera supraveghere
Sigur ca da, sotia vecinului cu amanta vine foarte des pe la mine si are prostul obicei de a-mi controla inregistrarile de pe camera. :))

O sa instalez camera in exterior, sub geamul meu, indreptata spre masina din parcare, insa automat va filma si intrarea in scara blocului. Inregistrarile nu le va vedea nimeni, nici macar eu, decat atunci cand voi constata infractiuni sau contraventii.
Răspuns la discuția Politia sau protectia mediului?
gigipopa a scris:

Puteti sesiza asociatia de locatari si primaria/ politia locala. Am citit in presa ca politia locala din Pitesti au pus niste tineri, seara, sa mature semintele din jurul bancilor unde au stat pentru a scapa de amenda contraventionala. Metoda aplicata mi se pare educativa si binevenita.


Nu exista asociatie de locatari. Primaria nu se implica, iar politia mi-a dat sfatul de mai sus X-(

Vreau sa stiu cine aplica contraventia? Politia sau...altii?
Răspuns la discuția Camera supraveghere

Vreau sa instalez tot o camera cu stocare de imagini pe sd card. Nu este atat de complicata si la fel de eficienta. Si m-am gandit si la varianta de a o instala in interior, doar ca pe timp de noapte o sa fie mai neclara inregistrarea.
Multumesc pentru sfat!
Am niste vecini nesimtiti care mananca seminte, fumeaza si isi fac intretinerea masinilor in fata blocului, aproape de geamul meu(locuiesc la parte).
Care este autoritatea competenta care constata si aplica contraventia in acest caz, Politia sau Protectia Mediului?
Astazi sectorisul de cartier mi-a spus ca pentru tonele de coji de seminte trebuie sa-i sun pe cei de la protectia mediului #-o Mie mi se pare o mare aberatie, dar poate politistul chiar are dreptate...

Multumesc.
Răspuns la discuția Camera supraveghere
Am gasit pe site mai multe subiecte care fac referire la camerele de supraveghere si legislatia in vigoare, dar totul este destul de neclar, ambiguu.
Insa am inteles ca atat timp cat nu fac publice inregistrarile, nici o lege nu ma poate acuza de nimic.
Am vazut oameni care au fost filmati pe domeniul public, cu telefonul sau camerele de luat vederi si apoi dati la televizor, fara acceptul acestora. "Oameni" care au savarsit diverse contraventii si infractiuni.
Ori eu nu vreau sa filmez/supraveghez oameni, ci bunul meu( masina). Si camera nu va fi indreptata spre niciun domeniu privat, ci doar inspre cel public.
Insa la ce vecini am...cu siguranta camera va fi "contestata" si in privinta asta vreau sa fiu acoperit de lege.
Ca un exemplu, astazi am intrebat 2 politisti daca am dreptul sa montez camera aia. Unul mi-a raspuns ca chiar ar fi indicat, asa incat nu voi mai avea nici un fel de neplaceri din partea vecinilor si a altor intrusi, iar celalalt mi-a zis ca este interzis. Amandoi sectoristi de cartier.
Deci, unde este legea si dreptate? Undeva la mijloc? Nu exista o lege clara?
Răspuns la discuția Camera supraveghere
Pai eu nu folosesc acele inregistrari decat in cazul in care constat vreo infractiune/contraventie, prezentandu-le politiei.
Si eu nu am auzit sa existe in Romania vreo persoana cu dosar penal din cauza ca a instalat o camera video care sa supravegheze propriile bunuri, indiferent ca sunt pe domeniul public sau privat. Daca dv. stiti un asemenea caz, va rag sa-mi aratati si mie.
Locuiesc la parter si doresc sa montez o camera de supraveghere undeva langa geam(deci pe proprietatea mea) pentru a monitoriza masina din parcare. Este vorba despre o camera mica, cu inregistrare pe sd card si nu e nevoie de ditamai firma specializata pentru a o monta, ci o voi face eu insumi.
Intrebare: am nevoie de alte autorizatii, ma pot astepta la reclamatii, amenzi, etc..?

Multumesc.
Răspuns la discuția Fumat
Se pare ca nu am ce sa le fac... Pe casa scarii nu fumeaza, ci doar in exterior, pe scarile de acces. Trebuie sa intervin pe cont propriu, desi stiu ca vor fi consecinte.
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Fumat

Multumesc pentru raspuns!

Inseamna ca-mi mai ramane o singura solutie, bataia! X-(
Discuție Fumat
Buna ziua!

Locuiesc la parter, intr-un bloc cu 3 etaje si in fiecare zi mai multi vecini de la etajele superioare ies pe scarile blocului si fumeaza ca-n filme si tot fumul imi intra mie in casa, cand am geamurile deschise(fiind vara, le am aproape tot timpul). Eu nefiind nefumator(la fel si sotia), evident ca ma deranjeaza, ba chiar foarte mult. Vreau sa stiu daca exista vreo masura legala ce o pot lua impotriva lor?
Va multumesc anticipat!