avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate tigrulus

Activitate tigrulus

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca se pierde un process pentru daune din cauza unei neglijente, si se solicita plata unei despagubiri de aprox 100.000 Ron, plata pe care nu am de unde sa o achit, singurul lucru care il am este un apartament cu ipoteca pe inca 20 de ani impreuna cu sotia, mai am de platit aproximativ 60% din el.
Poate sa se aplice executarea pe el daca este in procent de 50/50 cu sotia si s-a achitat doar 40% din el? Restul il avem inca pe un credit ipotecar.

Multumesc.
Răspuns la discuția Greseala in acte la notar
SI in acest caz trebuie sa platesc iar taxele? Sau e doar e o scuza sa mai scoata iar bani de la mine?
Multumesc.
Răspuns la discuția Greseala in acte la notar
NU am verificat atunci. Abea cand am primit intabularea aceea gresita am observat asta si am cititi si contractul.
Si in contract este trecut Necasatorit :(
Salut,
Luna trecuta am cumparat un loc de parcare la subsolul blocului.
Dezvoltatorul m-a trimis direct la un notar cu care fac ei actele.
Initial mi-au comunicat taxele eronate. Cand am ajuns al ei au cerut mai mult. Apoi si-au asumat "eroarea" si nu m-au taxat in plus.
Dar dupa 2 saptamani m-au chemat inapoi sa iau intabularea...care era gresita.
Eram trecut necasatorit, dar eu sunt casatorit.
Mi-au zis ca asa au primit instructiuni de la dezvoltator...dar ei nu au verificat nimic???!!!!
Dupa ce le-am zis ca au gresit, mi-au zis ca tre sa reface actele si ma mai costa iar intabularea si inca o taxa (nu mai retin cum se numea).
Am refuzat sa le mai platesc odata pentru erorile lor. Au autentificat un act incorect! Si acum nu mai vor sa imi dea intabularea si cadastru.
Intrebarea mea: Daca refuz sa le mai platesc taxele inca o data si nu iau de la ei acea rectificare, intabulare si cadastru e vre-o problema?