avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate alex5

Activitate alex5

buna ziua,
mi-a decedat o ruda care locuia intr-o comuna departe de mine. acum 4 ani, dar eu am aflat acum. in mod normal ii mosteneam o parte din ce avea (dar asta daca avea ceva) . la cine ma pot interesa daca a avut ceva pe numele lui ? la primaria comunei ? la vreo judecatorie de pe raza comunei ?
in plus nu as vrea sa ma deplasez pana acolo , posibil pt nimc (daca cumva nu mai avea nimic pe numele lui )
multumesc.
Răspuns la discuția succesiune, teren nedorit
in (ultima ?) hotarare , nu s-a stabilit cat trebuie sa plateasca fiecare. ci suma totala pentru cei 3 mostenitori . ce e de facut ? calculez eu partea mea conform cotelor , atat la cheltuielile de judecata cat si la sulta ?
Răspuns la discuția succesiune, teren nedorit
pana la urma cheltuielile de judecata se achita la trezorerie (cum spunea cineva mai sus ) sau in contul reclamantei ?
Răspuns la discuția succesiune, teren nedorit
corect, dar ce poate face un om aflat la sute de km , pentru care deplasarea acolo nu merita eventualul castig ?
si acum nu mi-e clar nici la cine platesc cheltuielile de judecata si sulta, si cum le pot plati daca nici macar nu s-au calculat nominal (ci la comun, impreuna cu ceilalti doi)
Răspuns la discuția Teren taxe locale
in topicul acesta voiam in principiu sa ma lamuresc strict cu impozitele si taxele . ce se intampla daca nu le platesc.
in cel mai complicat voiam sa ma lamuresc cu mostenirea in ansamblu
Răspuns la discuția Teren taxe locale
-in ce stadiu se putea refuza mostenire ?
-se pot rezolva situatii de genul , fara deplasare, cand eu sunt la sute de km de satul acela ?
tocmai am facut un post nou in care explic pe larg situatia .
multumesc
succesiune, teren nedorit

Buna ziua,

acu vreun un an am fost dat in judecata de cineva care voia sa se faca succesiunea si sa se iasa din indiviziune. cica mostenisem (prin tatal meu decedat) , impreuna cu alti 4 , vreo 2 terenuri intr-un sat la sute de km de mine.
facandu-mi o socoteala rapida , am zis atunci ca nu ma intereseaza. am ignorat cam toate comunicarile , tot ce venea de la judecatoria aceea obscura.
m-am trezit cu o sentinta definitiva "atacabila prin apel" (dar s-au dus cele 30 zile cand m-am uitat eu pe hartii ) :
- cheltuieli de judecata + sulta (in solidar cu alti 2 : un frate + necunoscut) : in total 8000 ron .
- un teren unde nu o sa ajung niciodata , in indiviziune cu cei 2 (la fel de interesati ca si mine). terenul face aprox 20.000 ron , la o evaluare din avion .

ce mai pot face ca sa ies macar pe zero sau cu pierderi minime din toata povestea asta.
- mai pot renunta la succesiune ?
- pot vinde / partea mea din teren inainte sa ies din indiviziune ?
- la cine platesc cheltuielile de judecata si sulta, cum le pot plati daca nici macar nu s-au calculat nominal, si ce se intampla daca nu platesc

multumesc

Răspuns la discuția Teren taxe locale


gi-jane2 a scris:

Nu e mai simplu sa va dati partea celorlalți?


Ceilalti nu sunt interesati. N o sa plateasca, n o sa faca nimic .
Teren taxe locale

Buna ziua,
Am mostenit un teren pe care nu-l doresc, in indiviziune cu alte e .
Ce se intampla daca ignor in continuare situatia .
Si nu platesc taxe pe el .
Mi l confisca statul (si ma lasa impace) sau mai pierd si alti bani ?
Multumesc