avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate arken123

Activitate arken123

Răspuns la discuția Trafic de stupefiante
Poate am uitat sa precizez dar am semnat o foaie unde declar ca nu am nici un fel de interactiuni directe si indirecte de orice natura cu persoana respectiva insa eu ii spuneam. Acum sunt acuzat de favorizarea infractorului.
Răspuns la discuția Trafic de stupefiante
Pai si acum ce as putea sa fac? Mie tare imi e ca respectivul va afla ca eu am facut acea tranzactie acum ca sunt inculpat si de aici rezulta mari probleme pentru mine.
Salut, am si eu o mica intrebare:

Sunt consumator de etnobotanice, iarba si hasis.
acum vreo 2 ani de zile, un domn de la DIICOT din oras cu mine, m a intrebat daca vreau sa fiu colaborator dupa ce mi a spus ca am dosar penal pe numele meu. Am acceptat, am facut o tranzactie cu camere si microfoane, am incercat sa acopar camera, am acoperit o doar putin, am incercat sa fiu scurt, si sa nu ii dau direct banii in mana individului,practic am incercat sa impac si capra si varza. am aflat dupa ca nu era adevarat si ca nu aveam nimic pe numele meu dar in acest timp eu ii spuneam acelei persoane ce mai zicea respectivul domn despre el si ce ma intreba. Iar incercam sa impac si capra si varza.
Ieri am primit citatie sa ma prezint la diicot, m am dus, am vorbit cu un procuror, mi a aratat conversatii intre mine si respectivul in care ii ziceam ca am sa ii zic ceva si ca il cauta politia, am declarat ca sunt vorbele mele. Apoi nu am mai declarat nimic.
Acum sunt acuzat de favorizarea infractorului si compromiterea intereselor justitiei si am trecut de la stadiul de martor, la cel de suspect, apoi la cel de inculpat in aprox 5 min.


Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns la discuția Telefoane ascultate + mesaje
Lasand la o parte treaba asta, presupunand ca as face ceva ilegal, mesajele pot fi cumva citite de autoritati? Asta era intrebarea mea
Salutari, as avea si eu o intrebare la care alte persoane de pe alte site-uri n-au reusit sa imi raspunda: in legatura cu telefoanele ascultate. Suntem toti constienti ca telefoanele pot fi ascultate. Cine da autorizatie ? Am citit ca poate fi ascultat doar pe o perioada de 120 zile cu prelungiri de maxim 30 de zile.
Iar, mesajele de pe telefon. Ele pot fi interceptate? Pot fi citite?

In cazul in care cineva e banuit ca face ceva ilegal, cui i se asculta telefonul? Doar lui? sau si tuturor apropiatilor lui?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri. :)