avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate augustin30

Activitate augustin30

Buna ziua. Am tot cautat in legi despre dotarea bailor la casele noi achizitionate. Am inteles de la un constructor ca este obligativitatea constructorilor prin lege sa doteze baile cu strictul necesar la imobilele pe care le vad. Care este aceasta lege?
Am incheiat o promisiune bilaterala de VC pentru o casa in constructie in Aprilie 2018, avans 5000 euro. Am convenit exterior la cheie cu pavaj de jur imprejur iar interior la alb cu un strat de lavabila si toate utilitatile. Ghinionul a facut ca timpul sa fie ploios, din aceasta cauza peretii sunt uzi de 3 luni....igrasie si mucegai in interior (18.07.2018), utilitatile inca nu sunt aduse, exteriorul e la gri, acoperis neterminat fara jgeaburi.
In promisiunea de VC am fost de comun acord cu conditiile:
-Perfectarea in forma autentica a contr. VC va avea loc pana cel mai tarziu 15.08.2018 sub rezerva indeplinirii cumulative a urm. conditii de catre vanzator:
1. dezmembrarea imobilului(e parte dintr-un triplex) , notare constructie, prezentarea extrasului CF si cert de atestare fiscala pana in 15.07.2018
2. racordarea imobilului la utilitati(apa canal, gaz etc....
-Transmiterea proprietatii si a posesiei va avea loc la data incheierii in forma autentica a contr. VC, respectiv pana la 15.08.2018
-Apartamentul de mai sus va fi livrat la stadiul de a putea fi locuit, satisfacand cerintele de locuit ale unei familii
Clauze speciale:
- in sit. in care Vanzatorul se razgandeste si refuza incheierea contr. de VC, acesta se obliga sa achite cumparatorului dublul sumei primita cu titlu de avans
- in cazul in care cumparatorul nu se va prezenta la incheierea ctr. VC in forma autentica pana la 15.08.2018 va pierde suma achitata cu titlu de avans.
In oricare din sit. de mai sus, prezenta promisiune se considera desfiintata de plin drept fara punere in intarziere sau alta formalitate prealabila.
INTREBAREA MEA:
Constatand ca de atata timp peretii sunt umezi...igrasie...etc, utilitatile nu sunt instalate, intr-o luna de zile nu cred ca case se poate preda conform promisiunii de VC (azi fiind 18.07.2018), doresc desfiintarea promisiunii si recuperarea sumei de 5000 e acordate cu titlu de avans dupa data de 15.08.2018. Legal ce pot face, eu nu mai vreau casa in asemenea conditii
Buna ziua. Am primit de la Banca o notificare privind declararea scadentei anticipate a tuturor sumelor datorate in baza contractului de credit. Creditul e de nevoi personale fara ipoteca. In aceasta notificare mi se aduce la cunostinta: "Suma totala exigibila pe care o datorati bancii este de........ la care banca va percepe dobanzi penalizatoare pana la achitarea integrala a debitului, conform prevederilor contractului de Credit".
Intrebarea mea este. Daca contractul a fost declarat scadent anticipat si suma a devenit exigibila, nu e o clauza abuziva sa mai perceapa dobanzi penalizatoare pana la achitarea integrala a creditului? De cand nu am mai achitat ratele au trecut aprox. 500zile. Dupa 3 luni nu trebuia sa declare creditul scadent anticipat? De ce oare au asteptat atata timp? Doar sa se adune penalizari? Si ca sa puna punctul pe "i" dupa declararea scadentei anticipate vor sa puna in continuare penalitati..... atunci cand o sa termin eu de platit creanta tinand cont ca prin executare si poprire pe salariu o sa mi se ia foarte putini bani deoarece am venit mic..:(