Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit - declararea scadentei anticipate a tuturor ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit - declararea scadentei anticipate a tuturor sumelor

Buna ziua. Am primit de la Banca o notificare privind declararea scadentei anticipate a tuturor sumelor datorate in baza contractului de credit. Creditul e de nevoi personale fara ipoteca. In aceasta notificare mi se aduce la cunostinta: "Suma totala exigibila pe care o datorati bancii este de........ la care banca va percepe dobanzi penalizatoare pana la achitarea integrala a debitului, conform prevederilor contractului de Credit".
Intrebarea mea este. Daca contractul a fost declarat scadent anticipat si suma a devenit exigibila, nu e o clauza abuziva sa mai perceapa dobanzi penalizatoare pana la achitarea integrala a creditului? De cand nu am mai achitat ratele au trecut aprox. 500zile. Dupa 3 luni nu trebuia sa declare creditul scadent anticipat? De ce oare au asteptat atata timp? Doar sa se adune penalizari? Si ca sa puna punctul pe "i" dupa declararea scadentei anticipate vor sa puna in continuare penalitati..... atunci cand o sa termin eu de platit creanta tinand cont ca prin executare si poprire pe salariu o sa mi se ia foarte putini bani deoarece am venit mic..:(
Penalitatea se aplica la suma scadenta si neplatita, cu cat declara mai tarziu scadenta anticipata, cu atat mai bine. Pana acum vi s-a adunat penalitate la ratele restante, acum, vi se va adauga la toata suma datorata din credit adusa la scadenta anticipat.
daca suma datorata trece de 10 mii de lei, executarea silita poate fi si imobiliara.