avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate ioanavl

Activitate ioanavl

Discuție prima casa
In noiembrie 2011 am cumparat o casa (teren in jur de 420 mp, amprenta casei 88)prin programul prima casa care a costat 58000 euro pe 30ani. Dupa ce m-am mutat am realizat la prima ploaie ca apa de pe strada intra toata in curte si mai exact in camera centralei, am discutat cu constructorul despre aceasta problema si nu a binevoit sa rezolve desi l-am chemat si a vazut ca scoteam apa cu galetile din camera centraleisi parca nu era de ajuns nici acoperisul acestei camere a centralei nu a fost facut corect si imi ploua si prin acoperis. Mai mult decat atat la fiecare ploaie mai puternica in toate cele 3 dormitoare se infiltreaza apa prin acoperis si se uda pereti, anul trecut intr-un dormitor curgeu suroaie pe perte pana jos la parchet. Am realizat ca este o casa facuta la norma' nu exista perete sa nu aiba fisuri, unele destul de mari nu din acelea cauzate de faptul ca lucreaza materialul. Cred ca autorizatia de constructie a fost obtinuta prin spaga astfel nu-mi imaginez cum a obtinut autorizatie pt un teren pe care se acumuleaza apa. Constructorul a refuzat de fiecare data sa rezolve problemele, l-am sunat de nenumarate ori, am incercat sa gasim o solutie dar pur si simplu ma sfideaza si isi bate joc. La ultima ploaie am filmat ,oricum in dorimtore se vad urmele de la ploaie.
Va rog frumos spuneti-mi cum sa procedez sa-mi recuperez bani pt ca nu este o casa in care sa pot locui pe termen lung.
Chiar am nevoie de sfaturi pt ca sunt intr-o situatie disperata.
Va multumesc si astept sfaturi.