Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa

In noiembrie 2011 am cumparat o casa (teren in jur de 420 mp, amprenta casei 88)prin programul prima casa care a costat 58000 euro pe 30ani. Dupa ce m-am mutat am realizat la prima ploaie ca apa de pe strada intra toata in curte si mai exact in camera centralei, am discutat cu constructorul despre aceasta problema si nu a binevoit sa rezolve desi l-am chemat si a vazut ca scoteam apa cu galetile din camera centraleisi parca nu era de ajuns nici acoperisul acestei camere a centralei nu a fost facut corect si imi ploua si prin acoperis. Mai mult decat atat la fiecare ploaie mai puternica in toate cele 3 dormitoare se infiltreaza apa prin acoperis si se uda pereti, anul trecut intr-un dormitor curgeu suroaie pe perte pana jos la parchet. Am realizat ca este o casa facuta la norma' nu exista perete sa nu aiba fisuri, unele destul de mari nu din acelea cauzate de faptul ca lucreaza materialul. Cred ca autorizatia de constructie a fost obtinuta prin spaga astfel nu-mi imaginez cum a obtinut autorizatie pt un teren pe care se acumuleaza apa. Constructorul a refuzat de fiecare data sa rezolve problemele, l-am sunat de nenumarate ori, am incercat sa gasim o solutie dar pur si simplu ma sfideaza si isi bate joc. La ultima ploaie am filmat ,oricum in dorimtore se vad urmele de la ploaie.
Va rog frumos spuneti-mi cum sa procedez sa-mi recuperez bani pt ca nu este o casa in care sa pot locui pe termen lung.
Chiar am nevoie de sfaturi pt ca sunt intr-o situatie disperata.
Va multumesc si astept sfaturi.

aveti dreptul sa il notificati pe constructor, sa il puneti de drept in intarziere pe obligatia de a face si sa il somati ori sa execute lucrarile inasa maniera incat casa sa fie locuibila din toate punctele de vedere iar terenul in cauza sa fie drenat de apa aluvionara rezultata in urma ploilor, ori sa plateasca eventualele cheltuieli ce le veti face pentru a face toate aceste lucrari, ori sa va restituie intregul pret achitat pentru constructia in cauza si sa intervina rezolutiunea contractului
NU aveti asigurare pentru casa? Ar trebui sa aveti ambele asigurari, PAd si cea facultativa. Deschideti dosar de dauna iar asiguratorul se va indrepta impotriva constructorului
cyan a scris:

NU aveti asigurare pentru casa? Ar trebui sa aveti ambele asigurari, PAd si cea facultativa. Deschideti dosar de dauna iar asiguratorul se va indrepta impotriva constructorului

Si propunerea aceasta este eligibila si mult mai simpla ptr dvs decat sa mergeti prin judecati