avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua , am si eu o problema cu o societate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua , am si eu o problema cu o societate comericiala. Adica ...

Buna ziua , am si eu o problema cu o societate comericiala. Adica mai exact un magazin universal, acest magazin este in uscatorul blocului si are o extindere de circa 7x4 m iar ca si acoperis acest magazin este facut din material plastic tip copertina , la ploaie este foarte deranjant. Am discutat cu proprietarii si nu vor sa modifice acel acoperis.
Mentinez ca stau exact deasupra si apa de la ploaie pot spune ca mi-a udat peretele pana la geam
Mentionez ca sunt proprietarul apartamentului de circa 4 ani. Si de la ploaie /zapada am facut egrasie pe acel perete
Ultima modificare: Vineri, 11 Decembrie 2020
Florinmoise, utilizator
Cel mai recent răspuns: Florinmoise , utilizator 11:42, 14 Decembrie 2020
notificati oficial proprietarul magazinului sa asigure izolarea peretelui-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Am facut sesizare la primaria de domiciliu , a venit politia locala dar eu nefiind acasa nu am putut sa explic problema si ei au observat ca acoperisul blocului nu are "burlane" si au trimis sesizare catre asociatia de proprietari , ca aceasta sa puna acele burlane. Administratorul blocului este Nasul celor cu magazinul ( fiind pana acum un an el cel care folosea spatiul ca si magazin mixt)
Am discutat cu ei dar nu vad cum pot sa fac sa schimbe acel acoperis.
In dormitor am umiditatea undeva la 80% si dorm si cu copilul de 2 ani aici.

Proprietaru de drept al magazinului nu este din localitatea mea , cei cu care am vorbit sunt chiriasi, au zis ca platesc chirie lunar catre proprietarul magazinului (spatiului)

Nu stiu cum pot pune o poza sa va faceti o idee cum arata copertina.
Ultima modificare: Vineri, 11 Decembrie 2020
Florinmoise, utilizator
Sesizati oficial directa corp control din primarie care verifica strict situatia la fata locului si emite raspuns
Pai cei de pol locala nu asta au facut .
Exista vreo lege care sa le permita sa aibe acoperisul la.mag asa ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Decembrie 2020
Florinmoise, utilizator
Da, se intelege ce este o copertina, stim cum arata, iar explicatiile dvs sunt bune.
Faceti inca o petitie la primarie si la disciplina in constructii, vedeti daca exista autorizatie de construire pt acea copertina, etc si daca nu se rezolva trebuie sa promovati o actiune in instanta, simplu si complicat. Succes!
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Decembrie 2020
trandafir2, moderator

Alte discuții în legătură

Probleme burlan crisss2011 crisss2011 Buna ziua Am cumparat acum o luna un apartament la etajul 4. Acesta are sarpanta deasupra facuta acum multi ani , nu stiu daca este facuta cu autorizatie nici ... (vezi toată discuția)
Bună seara,am o problema cu o construcție etaj, în spatele ... PANITA ROXANA PANITA ROXANA Bună seara,am o problema cu o construcție etaj, în spatele casei mele care e pe răzor.Mentionez ca nu știu exact distanta la care s-a construit,dar ... (vezi toată discuția)
Cine plateste reparatia la acoperisul blocului mansardat ovidiu1984 ovidiu1984 Buna seara. Am cumparat un apartament la mansarda.Doresc sa stiu daca am probleme cu acoperisul cine plateste?Presedintele asociatiei a spus ca terasa ... (vezi toată discuția)