avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate AlexBu

Activitate AlexBu

Cand se considera rea credinta art 14 civ art 15 civ si art 1353 civ?

Daca am trimis sesizari si reclamatii conf legii 544/2001 si art 51 din Constitutia Romaniei, se poate considera faptul ca desi sesizarile au fost confirmate de catre institutiile romane abilitate privind faptul ca o societate comerciala incalca niste reguli si norme de convietuire sociala, cum se considera faptul ca am trimis acele sesizari cu rea credinta si a faptului ca am prejudiciat eu acest SRL din moment ce el incalca legi? Pentru ca mai nou in Romania esti dat in judecata pe parte civila cand reclami sau trimiti petitii si altii incalca legi si norme in vigoare
Deci cu alte cuvinte sa inteleg ca in ziua de astazi daca reclami pe cineva catre institutiile statului roman si este sanctionat pentru ca tocmai el incalca legea te trezesti dat in judecata si dupa esti bun de plata daunelor morale si materiale. Bune si legile astea civile ,doar traim in Romania. La noi in tara infractorii te dau in judecata mai nou si culmea tot acestia este posibil sa si castige. Iar noi stam cu depozitele de deseuri in Bucuresti la geamurile noastre la nici 20 metri distanta. “Bune” si legile astea ce sa zic
Dl dle avocat, m-am exprimat eu gresit imi cer scuze, la respingere faceam referire. Da, am sa depun in intampinare toate documentele prin care a fost sanctionat si toate neregulile constatate deoarece am primit raspuns pe parcursul sesizarilor de la toate institutiile abilitate. Solicit respingerea si depun toate probele, cum apreciati dvs ca se va finaliza acest litigiu din experienta dvs? Tinand cont ca nu am facut nimic altceva decat sa trimit sesizari catre institutii fondate sau nefondate nu este dansul in masura sa aprecieze acest aspect deoarece nu are nicio calitate. Se respinge cererea sau ne judecam ani de zile de acum inainte? Si va multumesc pentru fiecare raspuns al dvs
Buna ziua Dl Avocat. Ma refer la anularea cererii dansului pe care o formulez in intampinare. Are dreptul sa ma dea in judecata, dar faptul ca am trimis sesizari catre institutiile statului abilitate este cumva vreo incalcare de vreo lege civila? Eu nu am facut nimic altceva decat sa trimit seaizari conf legii 544/2001. Problema este ca sesizari au fost trimise deoarece aceleasi institutii abilitate in afara de sanctiuni nu prea au luat alte masuri. Voi atasa si aceste sanctiuni cand o sa primesc citatie, deci pana la urma este in regula sa sesizam sau nu ca numai inteleg nimic din moment ce am fost dar in judecata pentru asta! Iar dansul nu este in masura sa spuna daca au fost fondate sau nu reclamatiile pentru ca aceleasi institutii puteau sa claseze reclamatiile daca aveau acelas obiect, gresesc? Si evident nu mai mergeau in control ca sa verifice. Pana la urma unde este abuzul si cum credeti ca se va termina? Ce sa solicit mai exact in aparare si alta intrebare este , inregistrarile de pe DVD sunt luate in considerare si faptul ca dovedesc ce activitate si disconfort produce dansul aici?
Sanctiunile dovedesc faptul ca aici se incalca anumite legi sau reguli ori norme de convietuire sociala. A fost chemat si de catre Politia Romana, detin documente care i-au pus in vedere sa numai deranjeze prin activitatea sa si el si-a luat angajamentul pe care bineinteles ca nu il respecta. Toate aceste sanctiuni dovedesc faptul ca am eu dreptate. Plus ca am inregistrari pe care le voi pune pe DVD ca probe sa vada instanta de judecata ce disconfort produce el aici desi in cererea lui minte si spune ca dansul nu deranjeaza in nici-un fel si aduce niste masuratori sonometrice de la niste firme acreditate Renar care se bazeaza pe declaratia lui pe proprie raspundere. In esenta, faptul ca am trimis reclamatii conf legii 544/2001 si art 51 din Constitutia Romaniei alin 1 si alin 3 eu cred ca o sa se anuleze cererea lui cu pretentii. De asta am vrut parerea dvs
Deci produce disconfort prin galagia pe care o produce prin activitatea sa de centru de colectare deseuri nepericuloase, prim sortarea de fiare sticle din sticla, tabla si alte deseuri reciclabile iar acesta se afla la nici 20 m distanta de geamurile noastre. DSP si alte institutii a sanctionat si cam atat. Iar acum administratorul ma dat in judecata pentru ca am facut sesizarile respective catre institutiile abilitate invocand art 14 c civ si art 15 c civ dar si art 1353 c civ iar eu acum am pregatit intampinarea prin care solicit anularea cererii dansului deoarece nu am facut sesizarile degeaba si dovedesc prin acele sanctiuni si inregistrari pe DVD cu ceea ce face dansul aici. Deci, considerati ca este un abuz faptul ca sesizazi institutiile statului Roman?


Pai m-a dat deja in judecata dupa cum am mentionat mai sus, a invocat art 14 si art 15 dar si cel 1353 c civ. Deoarece am trimis sesizari catre institutiile statului Roman si are pretenii sa ii platesc daune morale si materiale pentru ca acesta a fost sanctionat in repetate randuri de institutiile abilitate. Deci, ce parere aveti? Ce ma sfatuiti?
Buna seara. Am fost dat in judecata pe parte civila conf art 14 si art 15 si art 1353 c civ de catre un administrator al unei societati comerciale, un depozit de deseuri mai exact din Bucuresti deoarece acesta a fost reclamat de catre mine in repetate randuri catre DSP, ANPM, Politie, Garda de Mediu etc si in cele din urma a fost sanctionat pe banda rulanta deoarece au fost constatate anumite nereguli. Acesta incalca Ord Ms 119/2014 si alte reguli de convietuire sociala deoarece prin activitatea sa ne produce disconfort. Din cauza ca am trimis sesizari conf legii 544/2001 si art 51 din constitutia Romaniei, catre institutiile abilitate acesta ma dat in judecata dupa cum am mentionat deja. Urmeaza sa primesc citatie si sa depun intampinarea. Intrebarea mea este, cum este posibil ca cineva care incalca legea si este sanctionat in mod repetat, induce in eroare institutiile statului Roman tot el sa ma dea in judecata, considerati dupa cele mentionate mai sus ca are castig de cauza din cauza ca a fost reclamat? S-au daca acesta castiga deoarece nu ne mai mira nimic in Romania, si sunt obligat la nu stiu ce cheltuieli, pot sa fiu executat silit pe mostenire? Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie? Va multumesc


Cornel Vasile a scris:

Cererea nu a fost aprobata, doar au fost verificate anumite aspecte ... nu stim ce a invocat in cerere si ce solicitat ..va trebui sa depuneti intampinare cu probe si apoi va trebui stabilit primul termen de judecata.

Nu e niciun abuz, insa daca după trimiterea răspunsului se primește o nouă petiție cu același conținut, aceasta se clasează la numărul inițial, făcându-se mențiune despre faptul că s-a răspuns.



Exact, asta incerc si eu sa ma refer. Art 15 c civ nu se aplica pentru ca sanctiunile le-a luat din cauza lui ca probabil nu a respectat anumite legi sau norme de mediu. Abuzul petitiilor nu exista pentru ca daca ele nu se confirmau, DSP sau Garda de mediu erau obligati sa le claseze din start. De asta zic ce drept de abuz…

Asta apare pe portal:

Complet: C13 Cameră de consiliu
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: înaintat la c16 cf.art.106 alin 1 ROI, fiind completul iniţial investit cu dosarul ...
Document: Încheiere finală (dezinvestire)
Cornel Vasile a scris:

Atat timp cat nu stim exact adevarul, nu putem decat discuta la nivel de principii ..dvs intelegeti ce vreti.

V-am explicat mai sus atat timp cat nu stim motivarea instantei , nu avem cum sa va dam numai dvs dreptate .

Si alte persoane juridice au drepturi , nu numai dvs ... daca acea societate a cobsiderat ca este un abuz ceea ce ati facut dvs , v-a actionat in judecata..daca instanta i-a dat dreptate, aveti posibilitatea sa promovati calea de atac impotriva hotararii respective.

Iar , pe de alta, parte dreptul invocat de dvs nu v-a fost incalcat .



Va multumesc pentru raspuns. Momentan nu am fost chemat, cererea care a fost aprobata este la doamna grefier, probabil
Urmeaza sa primesc acasa citatie si sa depun intampinarea si probele prima data nu? Dar ce sa inteleg, asta am vrut sa-mi explicati, daca cererea a fost acceptata in prima faza ce inseamna ca gata el deja are dreptate? Abuz poate sa fie atata timp cat reclamatiile s-au terminat cu unele sanctiuni? Nu mereu dar sunt sanctiuni uriase primite de societatea comerciala in cauza? Deci ca sa inteleg, are momentan el dreptate sa ma stresez acum e grava situatia ce sa inteleg?

Va mentionez ca inca nu exista o hotarare, nu e vorba de atac acum. Momentan urmeaza sa primesc citatie sa depun intampinarea si probele,nu?

Si o alta intrebare, care este abuzul ca nu specifica in lege ca ai un anumit numar la dreptul de a face reclamatii/sesizari!