avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Activitate andyandyandy

Activitate andyandyandy

Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema in aceasta perioada. Sunt angajata pe functie de conducere cu preaviz de 45 zile lucratoare. Am primit o alta oferta pe care nu as vrea sa o pierd dar este necesar sa ma prezint la noul loc de munca in maxim 3 saptamani. Seful nu mi-a acceptat incetarea contractului cu acordul partilor, ba chiar m-a amenintat ca ma va da in judecata daca nu respect preavizul. Care ar putea fi urmarile in cazul in care nu ma mai prezint la munca si nu respect preavizul si ce castig ar putea avea ei in cazul in care pierd eventualul proces?

In plus lucrez 2 week-enduri pe luna si as vrea sa stiu, in cazul in care pe contractul de munca este mentionat ca programul este intre orele 08.30-17.30 sau 10.00-19.00, fara a fi mentionat si de luni pana vineri, acest lucru poate fi sanctionat printr-o eventuala plangere la itm? mentionez ca pentru program de sambata si duminica, intre 08.30-15.30 am liber vineri, inaintea week-endului lucrat, si jumatate de zi luni, dupa week-endul lucrat. Cum as putea dovedi si faptul ca salariul din contract este mai mic decat ceea ce primesc in mana, deci nu este declarat tot salariul? precizez ca nu primsc salariul pe card si de mai mult de 6 luni nu am semnat niciun stat de plata-acest lucru este legal?