avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate LovinPaul

Activitate LovinPaul

Răspuns la discuția Proces verbal fals
plangere penala impotriva agentului care a incheiat procesul verbal... Toate acestea le pot face singur sau am nevoie de un avocat(tin sa precizez ca e prima data cand ma confrunt cu asa ceva)? si inca o intrebare, (daca se dovedeste ca este fals) am vreo sansa sa-mi recuperez prejudiciul (500 ron) sau toata actiunea va avea ca rezultat sanctionarea agentului ticalos ?
Buna ziua, astazi, venind in vacanta in satul natal am descoperit cu stupoare o copie a unui proces verbal de contraventie pe numele meu (pentru injurii si expresii jignitoare la adresa trecatorilor) intocmita la data de 7.05.2011 impreuna cu chitanta care atensta faptul ca amenda a fost platita pe data de 16.05.2013 (de catre tatal meu). Acum vine partea interesanta, la domiciliu (in 2011 inca aveam domiciliul in satul natal) n-a venit nici un fel de notificare, tatal meu platind amenda la primarie (aceasta aparand dupa 2 ani) odata cu toate impozitele si tot la primarie a primit o copie XEROX a procesului verbal care NU este semnata de mine !!! La mentiuni este trecut faptul ca eu as fi recunoscut fapta si n-am obiectiuni .... si doua semnaturi FALSE in dreptul "Am luat la cunostinta" sub "Contravenient" si in dreptul "Am primit copia procesului verbal si instiintarea de plata Contravenient" . Ce as putea face in acest caz ? Multumesc.