Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces verbal fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces verbal fals

Buna ziua, astazi, venind in vacanta in satul natal am descoperit cu stupoare o copie a unui proces verbal de contraventie pe numele meu (pentru injurii si expresii jignitoare la adresa trecatorilor) intocmita la data de 7.05.2011 impreuna cu chitanta care atensta faptul ca amenda a fost platita pe data de 16.05.2013 (de catre tatal meu). Acum vine partea interesanta, la domiciliu (in 2011 inca aveam domiciliul in satul natal) n-a venit nici un fel de notificare, tatal meu platind amenda la primarie (aceasta aparand dupa 2 ani) odata cu toate impozitele si tot la primarie a primit o copie XEROX a procesului verbal care NU este semnata de mine !!! La mentiuni este trecut faptul ca eu as fi recunoscut fapta si n-am obiectiuni .... si doua semnaturi FALSE in dreptul "Am luat la cunostinta" sub "Contravenient" si in dreptul "Am primit copia procesului verbal si instiintarea de plata Contravenient" . Ce as putea face in acest caz ? Multumesc.
Buna ziua,
Sa va adresati parchetului cu o plangere penala "IN REM" privind falsul si uzul de fals.
Depuneti si o copie de pe acel PV si solicitati ca proba originalul de la cei care-l detin (probabil politia) solicitand, totodata, si o expertiza grafologica in acest sens.
Contestarea in Contencios este imposibila acum fiind de mult depasit termenul.
Plangerea sa o depuneti la parchet nu la politie si, eventual, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire si cat mai repede.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
plangere penala impotriva agentului care a incheiat procesul verbal... Toate acestea le pot face singur sau am nevoie de un avocat(tin sa precizez ca e prima data cand ma confrunt cu asa ceva)? si inca o intrebare, (daca se dovedeste ca este fals) am vreo sansa sa-mi recuperez prejudiciul (500 ron) sau toata actiunea va avea ca rezultat sanctionarea agentului ticalos ?
da, va constituiti parte civila si va recuperati tot prejudiciul inclusiv cheltuielile ce le veti face cu avocatul in vederea asistarii dvs pentru sustinerea plangerii
In instanta puteti cere celui/ celor gasit(i) raspunzator(i) de acest fapt, daune materiale (sa va recuperati banii) si daune morale (deoarece ati fost considerat contravenient fara sa fie adevarat).