avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate dobroghii

Activitate dobroghii

multumesc mult pentru lamuriri
stima
Am 64 ani si la varsta de 6 ani am dobandit un handicap in urma bolii de poliomelita(epidemia din 1956),ramanand cu un handicap mediu(dupa operatii si rectificari ale handicapului).handicap cu care am muncit circa 27 ani.Momentan sunt in pensie de boala gradul III.As dori sa-mi comunicati ce acte sunt necesare pentru a beneficia de pensionare anticipata si ce fel de certyificat de handicap trebuie sa obtin pentru a fi acceptat de CNAS(unde ma pot adresa si cine este autorizat sa-l elibereze)
NU AM CUNOSTINTE DACA SUNT 100% DAR SUNT 8 ANI IN GRUPA ll.acum am 63 ani si 8 luni ,am cerut Casei de pensii judetene printr-o cerere iesirea definitiva la pensie si raspunsul a fost(primit astazi):in noiembrie 2015 la implinirea a 65 ani.Pot face contestatie la acest raspuns?....Adeverinta de grupas a-ll-a a fost depusa la dosarul initial in 2004 si se afla acolo
multumesc
Nascut 11.11.1950(sechele poliomelita din 1956-operat),perioada de cotizare de 26 ani,8 luni si 26 zile(din care 8 ani in grupa a-ll-a intre ani 1978-1986,atestati cu adeverinta),actualmente pensionat pe caz de boala,din 2004 gradul ll si din 2011gradul lll(art.68,alin1,lit.C) din2004.Intre timp am facut hernie de disc neoperata si diabet(atestate medical)
Intrebare:pot cere pensionarea definitiva inainte de varsta standard de 65 ani?.daca DA ce trebuie sa fac?
multumesc