avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate mirelacara

Activitate mirelacara

Buna ziua, ma numesc Carastoian Mirela, sunt mamica fetitei Dumitru Denisa de 9 ani, care in luna martie 2013 a fost diagnosticata cu leucemie limfoblastica acuta L1-sr de catre spitalul clinic fundeni. Incepand cu luna mai, 2013, odata cu obtinerea certificatului de handicap grav am beneficiat de concediu medical pe codul 09, cod de boala 161, pentru a-mi putea ingriji copilul. Pana in prezent am acumulat 446 zile CM, insa luna aceasta cand am fost cu referatul medicului curent la comisia de expertiza mi-au spus ca mai am putin pana la 1 an si jumatate si din acel moment nu mai beneficiez de CM intrucat codul acesta 09 il asimileaza codului 14, Neoplazii si de aici perioada . Doar ca in cazul neoplaziilor, cod 14, respectivii pot iesi la pensie, ceea ce nu cred ca-i cazul meu. Am facut adresa la casa de sanatate din Tulcea, unde locuiesc si ei imi citeaza un articol 54 din ordinul 60/32 din 27 ianuarie 2006 de unde se poate intelege doar ca" perioada va fi stabilita de medicul curant" E o mare dilema pe plan local, va rog, ajutati.ma, indrumati.ma pentru ca daca e asa, eu raman fara nici un fel de venituri ori copilul meu va sta singur in spital.
Intrebarea mea pentru dvs este, de ce perioada de CM beneficiez eu ca mama a copilului si pentru ingrijirea acestuia, unde trebuie sa ma adresez eu sa fac o derogare in cazul in care chiar acea perioada de 1 an si jumatate e corecta.