avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate marius_321

Activitate marius_321

Răspuns la discuția Firme recuperare credite
Va multumesc mult pentru raspuns.
Voi cauta actele creditului, dar stiu ca era un credit de nevoi personale la banca citybank. Matusa mea a decedat in noiembrie 2010 iar dupa spusele dumneavoastra creditul s-a prescris. Voi discuta cu dumnealor si daca nu vor intelege am citit in alte topicuri ca ii pot ameninta cu plangere la politie.

Va multumesc inca odata pentru raspuns.
Salut,

Am si eu urmatoarea problema:

Am o matusa (sora bunicii mele) decedata in 2011. La momentul decesului avea un credit de 600-700 RON (inca 6 luni de plata suma de 100-120 RON). La cateva luni am primit instintare de la banca despre datorie si am fost la banca si am depus certificatul de deces. Dupa cateva luni am inceput sa fim sunati de recuperatori de credite carora le-am trimis pe email/fax dertificatul de deces. Pana acum cateva luni nu a fost nici o problema, toata lumea ne-a spus ca se va inchide creditul. De cateva luni creditul a fost transmis catre o alta firma care a inceput cu amenintari ca ne vor lua bunuri din casa, carora le-am facut scandal si i-am amenintat cu reclamatii pentru amenintari si carora le-am trimis certificatul de deces. Din pacate ei nu sunt multumiti cu certificatul ei vor banii, acum datoria a ajuns la suma de 1300-1400 RON si pentru asta sunt sunat zilnic. Am incercat sa le blochez numerele de telefon insa au prea multe, ma suna in fiecare zi de pe numere diferite. Le-am explicat ca bani de la mine nu vor primi in baza unui telefon, si i-am indrumat sa urmeze caile legale pentru obtinerea datoriei.
Ce pot face in situatia asta sa scap de telefoanele de la ei.

Mentionez ca noi (eu, mama si bunica) suntem singurele rude ramase in viata, nu a avut copii, sau alti urmasi.