avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate adiion

Activitate adiion

In iunie am fost implicata ca sofer intr-un accident auto, in afara localitatii. Am semnalizat intentia de a vira stanga, m-am asigurat si am inceput manevra, dar o masina care venea din spate pe aceeasi banda de mers a vrut sa ma depaseasca si a intrat in plin in masina mea. Eu stiu ca manevra de depasire nu se mai executa atunci cand cel din fata a semnalizat intentia de a schimba directia de mers. Era un drum cu o singura banda pe sens.
Politistul care se ocupa de caz a spus ca rezolutia propusa de el va fi ca eu am cauzat pericolul prin schimbarea directiei de mers. Mi-a spus ca nu trebuie sa ma audieze, dar pt ca au fost 5-7 zile de ingrijiri nu va fi proces penal, ci civil.
Mie nu mi se pare normal sa nu mi se ceara nicio declaratie! Mai mult a insistat ca nu e nevoie sa vin deloc! Va rog frumos sa-mi explicati ce drepturi am in aceasta situatie. Pot sa asist la proces? Trebuie sau pot sa vin cu un avocat? Ce pot sa fac pentru ca declaratia mea sa fie auzita de procuror inainte de a da sentinta?
La fata locului celalat sofer implicat a declarat ca am dat semenal! Am martori inclusiv politistul care insa nu a cosemnat acest lucru.
Va multumesc.