avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate silviat

Activitate silviat

Vreau sa imi deschid o afacere cu o masina Smart pe care sa pun un expresor de cafea. Care este codul CAEN de care am nevoie pentru a imi infiinta firma?
Voi merge cu masina la targuri si evenimente, dar voi avea si un loc stabil - o cladire de birouri.
Va multumesc!
Buna ziua,

Saptamana trecuta am avut un accident rutier, am lovit o persoana pe trecerea de pietoni.(doar am atins-o putin cu aripa din dreapta a masinii)
Persoana vatamata mi-a dat o declaratie la notar in care a scris ca accidentul s-a produs exclusiv din vina acesteia, deoarece a trecut pe culoarea rosie a semaforului si ca nu imi va face plangere.
Am dat declaratii la politie, cei de la Udriste nu au vrut sa-i ia declaratie si doamnei si au spus ca va fi contactata ulterior.
In acest moment eu am o dovada pentru 15 zile, iar de la politie nu mi se spune nimic, nici proces verbal nu mi-au dat...imi spun doar sa astept 90 de zile dupa care voi afla ce solutie s-a dat....pentru ca mi-au intocmit dosar penal de vatamare corporala din culpa?
Intrebarea mea...este normal sa stau sa astept 90 de zile, daca nu a fost vina mea, iar persoana vatamata nu are zile de ingrijiri medicale, doar o zgarietura la arcada?
Eu am transmis la Udristei si declaratia pe care a dat-o doamna la notar, iar maine trebuie sa merg la Tribunalul de pe langa judecatoria sectorului 3 sa fac o cerere la procuror sa-mi prelungeasca dovada.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat!