avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1622 soluții astăzi
Forum Activitate loc_jeca

Activitate loc_jeca

Răspuns la discuția Malpraxis copil nou nascut
Multumesc pentru raspuns. Daca ma adresez spitalului despre informatii referitoare la nastere etc. el poate sa mi le dea? Cum ramane cu prescriptia, avand in vedere ca boala a intervenit in timp, in sensul ca deabea in 2 ani dupa nastere am putut vedea cat de grav a fost afectat copilul, in plus de asta avand in vedere timpul in care am fost la recuperari prin tara si strainatate cu copilul nu am avut timp suficient sa fac cereri catre instanta.
Buna ziua
In data de 27.04.2010 sotia mea a nascut un copil, sarcina a fost una normala cu vizite la medic regulate, in momentul cand s-a inceput travaliul a fost internata in spital, travaliul a durat 23 ore! pana a nascut pe cale normala, copilul avea cordonul ombilical in jurul gatului in plus de asta a inhalat apele la nastere, dupa o perioada aproximativa s-a constatat dezvoltarea anormala a copilului si aproximativ la un an si jumatate s-a pus diagnoza de tetrapareza spastica. Consider ca vina apartine medicului care a asistat la nastere (asistente, moasa) pentru ca nu au intervenit prin cezariana, fiind primul copil a fost o nastere grea. Vreau sa stiu daca in acest caz se poate demonstra ca este vorba de malpraxis si mai ales daca nu a intervenit prescriptia extinctiva de la data nasterei, mentionez fatul ca diagnoza s-a stabilit in timp. Multumesc anticipat