avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate petraruandreea

Activitate petraruandreea

Răspuns la discuția Acte pentru copii nascuti in SUA
Buna ziua,

In primul rand vreau sa va multumesc ptr raspunsuri, iar in al doilea rand vreau sa va relatez cum s-a finalizat nelamurirea mea cu certificatul de nastere romanesc al fetitei mele.
Am fost in Romania, am depus actele ptr transcrierea unui certificat de nastere strain si dupa 30 de zile am primit certificatul de nastere romanesc cu numele meu dupa casatorie.
Aceasta problema s-a rezolvat:).


Acum as vrea sa va intreb daca este corect sa nu pot face dosarul ptr indemnizatie de crestere copil ptr ca nu stau in tara nici eu nici fetita?
Mentionez ca indeplinesc toate conditiile de a primi indemnizatia.

Cu stima.
Răspuns la discuția Acte pentru copii nascuti in SUA
Copii care sunt nascuti in SUA primesc cetatenie Americana chiar daca parintii au alte cetatenii. De aceea am putut sa ii facem si pasaport American.
Si noua ni s-ar fi parut normal sa primim mai multe explicatii in legatura cu emiterea certificatelor de nastere ale copiilor nascuti in SUA.
Am sunat la ambasada si ne-au spus sa modificam certificatul dar cand ne-am dus la oficiul unde se emit certificatele ne-au dat acelasi tip de formular, tot cu numele vechi al mamei, si asa este si specificat pe certificatul de nastere American.

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Acte pentru copii nascuti in SUA
Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspuns.

Pe formularul pe care l-am completat in vederea emiterii certificatului de nastere al fetieti era specificat sa scriem numele mamei dinaintea casatoriei.
Chiar prima data eu l-am completat cu numele actual, al sotului, dar asistenta ne-a adus al formular pe care sa il completam cu nemele vechi.
Cand am intrebat de ce, a zis ca asa este aici, ptr ca caz in de divort numele mamei nu se modifica.
Am puteam cere emiterea unui alt certificat de nastere cu numele meu actual?
Certificatul ei este deja apostilat.
Ne-am tot uitat si noi pe site-u-ri, dar eram in dubii cu titlul de calatorie, pentru ca I-am facut deja pasaport American, si cu faptul ca pe certificatul de nastere american al fetitei apare numele meu vechi.

Cu stima.

Buna ziua,

As marea rugaminte sa ma lamuriti in legatura cu cateva situatii deoarece nu sunt lamurita chiar daca am citit pe site:
- ce trebuie facut concret ca sa ii putem face fetitei certificat de nastere romanesc?
- este vreo problema ca pe certificatul fetitei de nastere apare numele meu dinaintea casatoriei, pentru ca asa ne-au cerut cei din spital sa trecem?
- desi suntem casatoriti din decembrie 2013, sotul meu nu a reusit sa isi schimbe adresa din bulletin si este diferita de a mea, este vreo problema?
- am mai citit pe un site ca ne-ar trebui titlu de calatorie pentru fetita, deoarece suntem doi cetateni romani cu un copil cetatean American, este corect?
Fetita noastra s-a nascut in Houston pe data de 04.06.2014.
Vrem sa plecam acasa si am inteles ca daca nu avem toate actele in regula nu putem intra cu fetita in tara.

Multumesc anticipat,
Cu stima.