avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1426 soluții astăzi
Forum Activitate cld06

Activitate cld06

Acum 3 luni de zile am avut accident cu victima conducand sub influenta bauturilor alcoolice masurand 0.21 la testarea cu aparatul etilotest si 0.50 in singe la prima proba respectiva 0.30 la a doua proba . Victima se afla pe carosabil la efectuarea curbei catre stanga am acrosat-o cu roata stanga spate a masinii pe laba piciorului , am transportat-o personal la spital imediat pentru acordare ingrijiri . In urma radiografiei a rezultat o contuzie la nivelul degetelor de la picioare . Politia mi-a retinut permisul ulterior intocmindu-mi dosar penal pentru cercetare . Dosarul a fost trimis la Parchet dupa ~ 1 luna , iar in momentul de fata se afla la sediul Politiei din Udriste . Dupa implinirea celor 90 de zile am facut o cerere catre Procuror pentru drept de circulatie pana la solutionarea cazului urmand ca dupa 3 zile sa merg la Udriste pentru a afla raspunsul , raspunsul a fost " Analizand cererea formulata de inculpat cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute de art.196cp si 336 cp prin care solicita prelungirea dreptului de circulatie , intrucat la 06.05.2014 a condus un autovehicul pe drumurile publice in timp ce se afla sub influenta bauturilor alcoolice avand in vedere ca a fost emisa dovada fara drept de circulatie , in baza art 11 alin. 6 din OUG 195/2002 astfel cum a fost modificat prin OUG nr 146/2008 , respinge cererea de prelungire .
Intrebarea mea este de ce sunt incadrat la art. 196 cp si 336 cp alcoolemia fiind sub 0.80 in sange neinsemnand infractiune ?