avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate dianartms

Activitate dianartms

Răspuns la discuția Ce inseamna PFA?
va multumesc frumos. am inteles. si daca vreau sa vand tot din magazie persoanelor fizice imi trebuie caen pentru comercializare. iar in cazul acesta se schimba ceva dpdv fiscal? adica imi trebuie casa de marcat sau o sa platesc altceva in plus, doar ptr ca vand si persoanelor fizice dar tot cantitati mari?
Buna ziua,
De 3 ani sunt pfa, cresc capre si fac branza si incerc sa devin din exploatatie agricola o ferma de succes. Cand m-am dus la RC si la ANAF sa ma inregistrez le-am zis concret ce fac: cresc capre si fac branza si o si vand. Nu am magazin, vand en-gros cu factura. Mi-au zis ce CAEN-uri imi sunt necesare : cele de crestere caprine si fabricarea produselor lactate . Si apoi am fost impozitata la norma de venit. De curand am avut o discutie cu contabilul si am ramas cu o mare nelamurire. Daca nu am CAEN ptr comercializare inseamna ca eu am fost in ilegalitate pana acum? Am sunat la ONRC si ma trimit sa intreb la ANAF unde ma intreaba " dar cand ati inregistrat PFA-ul nu ati zis la ONRC ce vreti sa faceti?" Ba am zis, cum sa nu zic, ca nu vreau probleme scarboase cu voi ! Da cine naiba sa inteleaga. si uite asa joaca ping pong cu mine si tot eu ies vinovat aca nu m-am interesat. Am trimis situatia pe e-mail in speranta ca voi obtine un raspuns concret. Pana atunci , pentru ca nu am incredere in ei, poate ma ajutati aici sa stiu ce am de facut mai departe. Si va multumesc anticipat.
adica ar trebui sa dau in judecata consiliului local Ploiesti sau as avea sanse sa primesc pe cale amiabila ceea ce doresc
Buna,

Sunt din Ploesti si vreau sa ma debransez de la sistemul centralizat de incalzire pentru ca pur si simplu nu este eficient, este frig in casa iarna. Am solicitat acest lucru operatorului de serviciu dar sunt refuzata din cauza unei hotarari al consiliului local, hotarare bazata pe o alta HG 462/2006 referitoare la programul de termoficare 2006 - 2015. adica ei spun ca prin acest program primaria a investit niste bani intr-un proiect prin care din pacate blocurile de pe strada mea beneficiaza de incalzire eficienta. asa ca nu ne dau voie sa ne debransam. Furnizorul se ascunde dupa o HCL si o lege a termoficarii dar care la prima vedere personala cel putin, monopolizeaza piata sistemelorde incalzire privata.
As vrea sa ma ajutati cu un sfat va rog frumos. mai nou suntem obligati sa schimbam si repartitioarele de incalzire desi cele actuale nu au nimic...adica vechi sau noi tot nu avem o garantie ca transmit datele corecte. ca altfel nu plateam sume astronimice la intretinere in sezonul rece.