avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1944 soluții astăzi
Forum Activitate Elena17-1

Activitate Elena17-1

Răspuns la discuția Calcul concediu sarcina si lauzie
Multumesc pentru raspuns!
O intrebare- la societatea de baza se ia in calcul adeverinta cu venitul pe ultimele sase luni,angajata revenind aici la munca imediat dupa incheierea concediului de crestere copil- ]asta e clar, dar acest venit pe ultimele sase luni se ia in calcul si la societatea noastra,care nu este de baza si la care persoana figureaza angajata din luna septembrie?
Ma scuzati ca insist,dar nu vad legatura cu venitul pe ultimele sase luni din moment ce la societatea noastra figureaza angajata dupa doua luni de la revenirea din concediu crestere copil.
Calculul concediului stim sa-l facem, va multumesc!
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Exact ce ma intereseaza si pe mine!
Puteti va rog sa-mi spuneti daca cele sase luni se iau in calcul si in cazul in care eu am fost angajata cu o luna inainte de a intra in concediul de sarcina si lauzie pentru calculul acestuia?
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt urmatoarea situatie:
Avem o salariata noua angajata in luna septembrie care a fost in concediu de crestere copil pana in luna iulie. Din luna octombrie urmeaza sa intre in concediul de sarcina si lauzie.Cum se va calcula concediul de sarcina si lauzie-se vor lua in calcul veniturile pe ultimele sase luni?
Mentionez ca salariata mai lucreaza la o societate la care a revenit la munca din concediul pentru crestere copil in luna iulie.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatia de mama
va multumesc mult pt raspuns.
problema este ca nu vor sa reia contractul, am facut cerere de revenire si nu vor sa o semneze pe motivul ca se afla in insolventa si nu are cine le lucra acte,contractele de munca ale colegilor mei fiind suspendate din diverse motive sau inchise. postul meu nu s-a desfiintat.
As fi vrut daca exista o cale , sa merg mai departe fara ei.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie- Sunt insarcinata in 16 sapt, iar luna aceasta ar trebuie sa revin la serviciu dupa incheierea indemnizatiei cu primul copil.Probl este ca am lucrat la doua societati -la una dintre ele mai pot lucra pana intru in concediu prenatal dar cealalta se afla in insolventa.Intrebarea este daca o sa pot benficia de concediu prenatal,respectiv postnatal si indemnizatia de mama si cum sa procedez cu soc care se afla in insolventa.
Va multumesc.