Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu sarcina si lauzie

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt urmatoarea situatie:
Avem o salariata noua angajata in luna septembrie care a fost in concediu de crestere copil pana in luna iulie. Din luna octombrie urmeaza sa intre in concediul de sarcina si lauzie.Cum se va calcula concediul de sarcina si lauzie-se vor lua in calcul veniturile pe ultimele sase luni?
Mentionez ca salariata mai lucreaza la o societate la care a revenit la munca din concediul pentru crestere copil in luna iulie.
Va multumesc!
Elena17-1, utilizator
Trebuie sa va aduca adeverinta cu venitul realizat in perioada concediului pentru cresterea copilului si faceti media pe 6 luni anterioare intrarii in concediul de sarcina si lauzie, calcul pe care cred ca stiti cum sa-l faceti.
Iulian MANEA, Contabil
Multumesc pentru raspuns!
O intrebare- la societatea de baza se ia in calcul adeverinta cu venitul pe ultimele sase luni,angajata revenind aici la munca imediat dupa incheierea concediului de crestere copil- ]asta e clar, dar acest venit pe ultimele sase luni se ia in calcul si la societatea noastra,care nu este de baza si la care persoana figureaza angajata din luna septembrie?
Ma scuzati ca insist,dar nu vad legatura cu venitul pe ultimele sase luni din moment ce la societatea noastra figureaza angajata dupa doua luni de la revenirea din concediu crestere copil.
Calculul concediului stim sa-l facem, va multumesc!
Elena17-1, utilizator
Parerea mea este ca indemnizatia ar trebui sa fie calculata doar pe baza veniturilor brute realizate la firma dvs., venituri pentru care s-a platit contributia pentru concedii si indemnizatii.
Logic, indemnizatia pentru CCC a intrat in calcul la celalalt angajator, nu vad de ce ar trebui s-o mai considerati si dvs. (s-ar dubla venitul anterior si nu e corect).
Legislatia nu trateaza acest caz ambiguu. Poate o intrebare pe email la casa nationala de sanatate nu ar strica.