avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate radunet

Activitate radunet

Construim o platforma online, unde mai multi producatori vor putea sa-si prezinte si sa-si vanda produsele, prin intermediul platformei (ceva asemanator cu EMag Marketplace sau Amazon - dar la o scara mult mai mica). Noi practic oferim acestor producatori doua lucruri: (1) un loc unde sa-si prezinte produsele si (2) intermedierea/procesarea platilor de la clienti. Noi vom incasa pretul total de la client (care ar trebui sa includa deja TVA-ul adaugat de producatori) prin procesatorul nostru de plati online sau prin curier. Dupa ce clientul a primit produsul, vom pastra doar un comision, iar restul (partea producatorului) il vom remite catre producator. Intrebarea mea este:

Dupa acest model, noi (proprietarii platformei) avem vreo obligatie fata de fisc cu privire la TVA? Trebuie sa colectam/remitem TVA la guvern? Sau este doar responsabilitatea producatorilor sa remita TVA la guvern, avand in vedere ca noi le remitem intreaga suma (pretul de vanzare - care ar trebui sa includa deja TVA - minus comisionul nostru).


Va multumim
Buna ziua,

Suntem o firma din SUA, fara prezenta fizica in Romania. Construim o platforma online, unde diferiti producatori din Romania vor putea sa-si prezinte si sa-si vanda produsele, prin intermediul platformei. Noi vom colecta banii de la client, vom retine un comision, si apoi vom vira restul in contul producatorului. Intrebarea mea este:

Cum am putea sa incasam in RON, fara sa avem o prezenta fizica in Romania? Avem nevoie neaparat de un agent in Romania? Sau care ar fi cea mai simpla solutie? Vrem sa evitam sa deschidem un punct de lucru in Romania, care nu ne este necesar. Insa trebuie sa oferim clientului varianta de a plati in RON si pe producatori vrem sa-i platim tot in RON.

Va multumim anticipat si apreciem orice sugestie


P.S. PayPal ar fi o solutie ideala daca ar fi sa lucram cu Euro. Dar din pacate ei nu accepta plati direct in RON