avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1831 soluții astăzi
Forum Activitate Dadalici

Activitate Dadalici

Buna ziua,
Sunt insarcinata in luna a 8-a si imi doresc foarte mult sa obtin indemnizatie de maternitate insa nu mai stiu cum sa procedez.
Am absolvit masteratul la zi in cadrul UT Cluj-Napoca, fara diploma de disertatie. Am primit certificatul de absolvire cu data aferenta absolvirii 29.iunie.2014. Deoarece eu voi naste in 20-25 septembrie, nu ma incadrez in cele 60 de zile de la data absolvirii pentru a putea beneficia de indemnizatie.
Am incercat sa obtin somaj pentru a avea continuitate in luna septembire insa mi s-a refuzat cererea deoarece din punctul lor de vedere nu sunt absolventa daca nu am diploma de disertatie (lucru care mi se pare absurd dar "cica" asa este legea).
As dori sa stiu ce alte solutii am?
Cineva ma sfatuia sa ma angajez luna aceasta si astfel am continuitate la cela 60 de zile. Este o optiune buna? Sotul meu are un ONG, ar putea sa ma angajeze el sau trebuie sa fie o firma? Daca da ce fel de contract ar trebui sa facem, pe ce perioada si care ar fi costurile angajatorului cu privire la angajarea unei femei insarcinate care mai are 6 saptamani pana la nastere?
Va rog sa imi dati un raspuns cat mai repede si va multumesc anticipat.

O zi frumoasa!