avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate atomulesei53

Activitate atomulesei53

Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
Carp Mircea a scris:

Faceti interventii la:

CNPP si la Ministerul Muncii

Adresele le gasiti aici:

E-mail: petitii.sesizari@cnpas.org

E-mail: relatiicupublicul@mmuncii.ro


In interventii precizati:

Numarul dosarului respins(depus),casa locala de care apartineti,nume,prenume,luna,anul nasterii,total stagiu de cotizare realizat,din care 22 de ani in grupa II-a in procent de 100%,faptul ca dosarul a fost respins fara motivare,alte detalii(amanunte).

Daca faceti contesttie,rezolvarea poate dura peste 1 an de zile.
La insitutiile de mai sus veti primi raspuns in cel mult 30 de zile.



Multumesc mult !!! Se pot trage la raspundere intrun mod oarecare persoanele ce macar au semnat respingerea pensiei , pentru ca de anul trecut aceste persoane si-au batut joc de mine si sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea
Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
tudorvaleriu a scris:

Atunci faceti contestatia si invocati si faptul ca nu se motiveaza respingerea cererii de pensionare.


Cu riscul de a va plictisi cu ignoranta mea vreau sa va mai intreb daca exista un formular de contestatie sau fac eu unul cum ma pricep .A fost odata demult cand am invatat sa fac o cerere darla timpul acela nu existau contestatii . Cu mii de multumiri si cu cu tot respectul va doresc o zi buna=D>
Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 3 luni.

2. V-am spus ca nu exista decizie de neaprobare a pensiei fara o motivare care are o baza legala.

3. - Puteti contesta decizi la Comisia centrala de contestatii (Ccc).
- Contestatia o depuneti la Casa de Pensii (care va da un numar de inregistrare) si acre o trimite la Ccc.
- De la Ccc veti primi un raspuns in scris.

4. - Ar fi bine daca ati reda aici toata decizia de la Casa de Pensii, cu tot cu antet si numar de inregistrare, sa vedem si noi e scrie acolo.
- Asa, in orb, nu putem sa stim care este motivul respingerii cererii de pensionare.


Sunt de acord cu dumneavoastra , dar la litera H unde scrie < valoarea punctului de pensie : 0 > si putin mai jos <Motivare> nu scrie nimic , deci nimic .Daca-mi spuneti cum pot sa fac sa vedeti decizia spuneti-mi si o fac cu placere . Daca va ajuta pot face o copie pe care sa o trimit pe adresa dumneavoastra
Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
Acum sunt si eu lamurit cum e cu procentul si grupa , dar ce nu inteleg e de ce nu s-a tinut cont ca am 22 ani 100% in grupa 2-a si de ce mi s-a respins pensia fara nici o motivare . Ce ma sfatuiti sa fac ?!
Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
tudorvaleriu a scris:

1. In carnetul de munca sau in adeverintele de grupa de munca angajatorul este obligat sa treaca si procentul in care ati lucrat in grupe superioare de munca.

2. Procentul este intre 70% - 100% si reprezinta cat din timpul lucrat intr-o zi s-a incadrat in grupe superioare de de munca.

3. - Nu exista respingere de dosar la pensie ci exista o decizie a Casei de Pensii prin care nu se aproba pensionarea si se si motiveaza aceasta decizie.
- Asadar nu exista respingere fara motiv.
- Cereti Casei de Pensie sa va justifice, legal, in scris, motivul.

Multumesc de raspuns . De un real ajutor si de aceea asi dori sa va spun ca in carnetul de munca am scris clar ca am " total timp efectiv lucrat gr.ll - 100% 22 ani 11 luni 17 zile " deci am 22 ani de 100% in grupa a 2-a cea ce miar aduce ( aici nu sunt eu in clar ) o reducere de 5 ani din limita de varsta , sau nu ?! In ce priveste motivarea respingerii pensiei va pot spune ca la rubrica motivare nu scrie nimic deci la mine exista respingere fara motiv . Deci ce ma sfatuiti sa fac ?!
Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
Slavinia a scris:

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%, puteti sa va depuneti in orice moment de-acum incolo ,dosarul pentru pensie limita de varsta.

Precum ati spus si dvs, puteati solicita acest lucru inca de anul trecut, la implinirea varstei de 60 ani.



Poate deranjeaza nestiinta mea in acest domeniu dar asi dori sa inteleg si eu cum e cu anii de grupa si cu procentele , deci din cei 22 de ani lucrati in grupa 2-a cati sunt 100% si cati X%
Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
Am depus dosarul de anul trecut si mi sa respins pe motiv ca nu aveam niste hartii de la arhiva ; am redepus dosarul cu respectivele dovezi de la arhiva si mi-a fost respins din nou , de data aceasta fara nici o motivare. Nu inteleg de ce .

Sincer nu pre inteleg dar pot sa va spun ca din 33 ani 5 luni 5 zile am lucrat 22 ani 11 luni 17 zile in grupa 2-a de munca . Sa inteleg ca am 66,6 ani 100% in grupa 2-a din totalul de 33 de ani lucrati ?!

Răspuns la discuția Limita de varsta la pensionare
nu inteleg ce inseamna anii de grupa in procent de %
nascut pe 01 nov. 1953 ; stagiul total de cotizare 33 ani 5 luni 5 zile din care 22 ani 11luni 17 zile grupa a ll de munca . Dupa un calculator de limita de varsta gasit pe net aveam o reducere de 5 ani la limita de varsta , deci aveam dreptul de a iesi la pensie la varsta de 60 de ani . Intrebarea e daca am dreptul de a iesi la pensie acu sau la ce varsta pot iesi la pensie ?! #-o