Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limita de varsta la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limita de varsta la pensionare

nascut pe 01 nov. 1953 ; stagiul total de cotizare 33 ani 5 luni 5 zile din care 22 ani 11luni 17 zile grupa a ll de munca . Dupa un calculator de limita de varsta gasit pe net aveam o reducere de 5 ani la limita de varsta , deci aveam dreptul de a iesi la pensie la varsta de 60 de ani . Intrebarea e daca am dreptul de a iesi la pensie acu sau la ce varsta pot iesi la pensie ?! #-o
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 60 de ani.
Adica la acest moment.
nu inteleg ce inseamna anii de grupa in procent de %
~ Conținut șters la cerere ~
Am depus dosarul de anul trecut si mi sa respins pe motiv ca nu aveam niste hartii de la arhiva ; am redepus dosarul cu respectivele dovezi de la arhiva si mi-a fost respins din nou , de data aceasta fara nici o motivare. Nu inteleg de ce .

Sincer nu pre inteleg dar pot sa va spun ca din 33 ani 5 luni 5 zile am lucrat 22 ani 11 luni 17 zile in grupa 2-a de munca . Sa inteleg ca am 66,6 ani 100% in grupa 2-a din totalul de 33 de ani lucrati ?!

Gabriela Pintea, Consilier juridic