Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata partiala

Buna ziua. Tata este nascut in martie 1958, in momentul de fata are 56 de ani si jumatate. A lucrat 32 de ani, dintre care 22 de ani in grupa a 2-a.
Exista vreo sansa sa iasa la vreun tip de pensie? Nu l-ar deranja sa mai munceasca, dar nu vrea sa il mai angajeze nimeni datorita varstei pe care o are, totusi trebuie sa faca si el cumva rost de bani.
Multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 60 de ani.
Pensia anticipata partiala nu intereseaza,fiind tot la 60 de ani.
Nu am inteles mai nimic din ce ati scris dvs. Eu am zis ca sunt 22 de ani din 32 la grupa a 2-a, deci nu stiu la ce va referiti cu 100%, iar in legatura cu pensia anticipata partiala nu am inteles de ce spuneti ca nu intereseaza si mai ales de ce ziceti ca este tot la 60 de ani ca si cea la limita de varsta din moment ce e anticipata.
~ Conținut șters la cerere ~
Stagiul de cotizare realizat in grupele I si a II-a de munca inainte de 1 aprilie 2001 se calculeaza proportional cu timpul efectiv lucrat in aceste conditii de munca, cu conditia ca pentru grupa I de munca procentul de lucru sa fi fost de cel putin 50%, iar pentru grupa a II-a de munca de cel putin 70% din timpul normal de lucru.

Procentul il gasiti,si trebuie sa fie trecut in carnetul de munca sau in adeverinta.
In cazul in care nu este trecut,casa locala nu va lua in calcul acea perioada.

Repet:
Daca procentul este de 100%-limita de varsta la 60 de ani
Daca nu este de 100%-pensie anticipata partiala la 60 de ani
Din cate cunosc procentul la tata este de 100%. Plus de asta, avand doar 32 de ani de munca in total (chiar daca 22 sunt 100% grupa a 2-a) se poate pensiona in vreun fel?
adriandanciu90, utilizator