avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata partiala

Buna ziua. Tata este nascut in martie 1958, in momentul de fata are 56 de ani si jumatate. A lucrat 32 de ani, dintre care 22 de ani in grupa a 2-a.
Exista vreo sansa sa iasa la vreun tip de pensie? Nu l-ar deranja sa mai munceasca, dar nu vrea sa il mai angajeze nimeni datorita varstei pe care o are, totusi trebuie sa faca si el cumva rost de bani.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriandanciu90 , utilizator 13:36, 21 Iulie 2014
Deci mai are pana la 60 de ani. E bine totusi ca are stagiu complet din spusele dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta? pandele1 pandele1 Sunt nascut in data 15.01.1957 cu un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni, din care 21 ani in grupa I in procent de 100% si 1 an conditii speciale in ... (vezi toată discuția)
Pensionare la 60 ani ? manea_laura manea_laura Buna ziua, Tatal meu vitreg a implinit 60 de ani in luna mai.Are in cartea de munca o vechime de 30 ani,dintre care 20 ani cu grupa a II-a.Nu am reusit ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata 19stefan55 19stefan55 Sunt nascut in noe 1955 am 38 ani de munca, 22 in grupa II, la ce varsta ma pot pensiona anticipat? (vezi toată discuția)