Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie la limita de varsta

am depus dosarul pentru pensionare la limita de varsta pe data de 1.03.2009dar am primit respingere deoarece nu-mi recunosteau grupa IIa in procent de 100
% am dat in judecata casda de pensii am cistigat si am depus hotarirea dar am primit respingere iar .stagiul complet de cotizare este 33ani si 10 luni ,dincare 29 ani si 7 lini sint in grupa IIa ,sit nascut in 04.02.1950.de ce imi trimit iar respingere ?
la data cind am depus actele stagiul complet de cotizare era de 32ani conform anexei 3 a legi 19/2000 si plus ca trebuia sa beneficiez de deducerea conform anexei 4 a aceleiasi legi. daca gresesc va rog sa-mi spuneti unde?
X-(X-(X-(X-(
Va rog sa postati in acest topic urmatoarele date:

1. Ce a dispus instanta (dispozitivul hotararii este finalul acesteia, dupa "pentru aceste motive, in numele legii hotaraste");
2. Cu ce motivare vi s-a respins cererea de inscriere la pensie (pe decizie trebuie sa existe un motiv).

Anexa 4 a Legii nr. 19/2000 n-are legatura cu activitatea in grupa II de munca, are legatura cu activitatea lucrata in conditii speciale. Dar reveniti cu ce v-am rugat si discutam.
Inainte de a citii Anexa 4 este bine sa cititi Legea:barbatii nascuti dupa 01.01.1950 se pensioneaza la 65 de ani;femeile nascute dupa 01.01.1955 la 60 de ani.
pentru aceste motive , in numele legii hotaraste [admite contestatia formulata de contestator in contradictoriu cu intimata CJ PD .Anuleaza decizia nr.28477/28.05.2009emisa de intimata.Obliga intimata sa emita o noua decizie cu luarea in consideratie a adeverintei nr.94/08.09.1984 eliberate de SC. SUINPROD si a perioadelor 16.06.1984-01.071986 si 01.11.1971 -01.12.2000inscrise in adeverintanr.22/24.05.2001. Iar cererea de pensionare a fost respinsa ,,se repinge cererea de inscriere la pensie pentru limita de varsta deoarece nu sunt indeplinite conditiile de reducere a varstei standard de pensionare din Legea 19/2000 in sensul ca: - in conformitate cu art.48 (1) pct.2,virsta de pensionare redusa datorita stagiului realizat in conditii deosebite si legile speciale nu poate fi mai mica decit virstele prevazute la art.42
Daca am in vedere datele din primul mesaj, dvs. indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta inainte de a le indeplini pe cele pentru a beneficia de pensie anticipata partiala. Astfel, de pensie anticipata partiala puteti beneficia la 60 de ani iar de pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si 6 luni (varsta este redusa cu 6 ani si 6 luni pentru activitatea lucrata in grupa II de munca).

In mesajul initial ati scris ca ati lucrat 29 de ani si 7 luni in grupa II de munca:
stagiul complet de cotizare este 33ani si 10 luni ,dincare 29 ani si 7 lini sint in grupa IIa ,

In hotararea instantei este vorba de o perioada de aproape 29 de ani si o luna iar perioada 1984-1986 se suprapune cu cealalta perioada.
(...) si a perioadelor 16.06.1984-01.071986 si 01.11.1971 -01.12.2000 inscrise in adeverintanr.22/24.05.2001 (...)

Nu mi-e clar la ce s-a referit instanta, dar presupun ca v-a recunoscut perioada lucrata in grupa II de munca in procent de 100%.

Din mesajul dvs. initial rezulta ca noua decizie de respingere a fost emisa ca urmare a depunerii hotararii judecatoresti la casa de pensii. Nu inteleg de ce ati primit din nou respingere, motivarea casei de pensii este fara nicio legatura cu situatia de fapt. Trebuie sa-i dati din nou in judecata pentru a-i obliga sa respecte hotararea judecatoreasca.
da instanta a recunoscut perioada lucrata in grupa II a in procent de 100% asa cum era in adeverinte. va multumesc mult pentru raspuns.