avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate corsica

Activitate corsica

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
As mai avea o nelamurire - pentru a face plangere la politie in baza art 238 din Codul penal unde ar trebui sa ma indrept daca eu sunt din Mangalia, cel cu procura este din Costinesti iar cel care foloseste masina se pare ca este din Constanta?
Salutare tuturor,

Pe data de 28 decembrie 2011 am dat spre folosinta unei persoane o masina in baza unei procuri valabile pe o perioada de 3 ani. Eu am oprit cate o copie dupa fiecare act al masinii si originalele i le-am dat. Acum cateva zile am aflat ca aceea persoana a vandut masina pentru o suma de bani fara contract de vanzare cumparare. Bineinteles ca i-a dat si toate actele originale ale masinii. Cel care merge cu masina acum este din alt oras si mi-a zis la telefon ca el nu doreste sa faca vreun act si ca va circula cu masina in continuare tot asa pentru ca legal eu nu am ce sa-i fac. Am fost si la politie si mi s-a spus ca furata nu pot sa o dau daca stiu la cine este si alta solutie nu exista decat sa inchei un act de vanzare cumparare cu cel care are masina acum. Eu ce pot face acum?
Mentionez ca masina are rovinieta si itp-ul valabile pana in 2015 iar rca-ul pana in septembrie 2014.
Cum il pot trage la raspundere pe cel cu, care am incheiat procura mai ales ca aceasta expira la 28 decembrie 2014.