avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate rara_rara

Activitate rara_rara

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Mama a avut 10 hectare de pamant pe care si le-a insusit, abuziv, una din surorile mele(furand actul de proprietate a putut sa dea acest pamant in asociatie timp de 5 ani).
Mama a decedat de 4 luni iar pamantul a ramas tot in posesia surorii mele care evita orice discutie. Cum putem rezolva aceasta situatie?
Mama a avut 6 copii, dintre care 3 au decedat-ramanand mostenitorii acestora(4 copii de la 2 din fiice, una neavand mostenitori)
Am inteles ca trebuie sa facem succesiunea, fiind nevoie de prezenta mostenitorilor: 3 copii(cei in viata) si 4 nepoti(urmasii celor 2 fiice decedate), insa doi dintre nepoti sunt plecati in strainatate si neinteresandu-i problema pamantului, nu doresc sa se intoarca in tara pentru asta.
Este posibila succesiunea in lipsa acestora? Nu ma refer la renuntarea la pamant ci la impartirea, cu dreptul de a-si primi partea legala, fara a fi prezenti.
Si daca pt succesiune e nevoie ca toti moatenitorii sa fie prezenti, iar succesiunea nu se va face curand, mai are dreptul sora mea sa primeasca bani de la asociatie sau este ilegal?